Tervehdys! Hommasin tuossa emolevyn (Asus P5LD2-VM SE) ja prosessorin (Intel Core 2 Duo E6550). Asentelin ne oikeaoppisesti ja kun olin saanut kaiken valmiiksi oli testin aika. Virtajohto kiinni. Emolevyn vihreä valo syttyi. Painoin virtanappia. Tuulettimet lähtivät pyörimään mutta...näyttö pysyi Stand By -tilassa. Olen kokeillut suuremmalla virtalähteellä, muistikampoja irroittelemalla, CMOSia nollaamalla, komponentteja irroittelemalla, näytön liitintä vaihtamalla eri liittimeen mutta tilanne pysyy samana. En ole mikään eilisen teeren poika näiden asioiden kanssa mutta nyt alkaa mennä sormi suuhun. Jossain mättää mutta missä? Jos ja kun täällä on joku viisas ihminen joka voisi tietää ratkaisun ongelmaani, olisin hyvin kiinnostunut sen kuulemaan.
Käsitinkö väärin vai oletko asentanut tohonemoon lisäkorttina näyttiksen? Emossasi kun on integroituna näytönohjain niin pitäisiköhänse disbloida vielä "vanhanaikaisesti"(joko biossista tai jumperil)?
Joo siis sen unohdin sanoa, että tosiaan minulla on ollut erillinen näytönohjain jota olen kokeillut ja myöskin olen kokeillut tuota integroitua ohjainta ilman PCIe-kortin läsnäoloa. Mutta kuvaa vaan ei tule. Tuossa emolla ei ainakaan ole sellaista jumpperia, jolla saisi tuon integroidun ohjaimen disabloitua ja Biosiin ei pääse. Sen verran voisin vielä täsmentää, että koneesta ei kuulu minkäänlaisia piippauksiakaan. Tässä vaan tuli mieleen sellainenkin asia, että voi tietysti olla ettei tuo prossu ole yhteensopiva emolevyn kanssa vaikka sen PITÄISI olla. Mutta silti sen pitäisi käyttäytyä eri tavalla jos prosessori ei kelpaa emolevylle.
Eipä tule toimimaan tuo E6550 prossu tuossa emossa koska prosessorin FSB on 1333 ja emo tukee vain 1066/800/533 tuossa lista mitä prossuja emo tukee.
Kyl toimii siit ei jää tost väyläst kiinni, se vaan toimii hitaamin.. Edit: Täs o yks lyhyt keskustelu aiheest, tietty poikeukset vahvistaa säänön mut yleisesti kuitenkin toimii. Miten käyttäytyy ilman suoritinta?
Just kokeilin ilman prossua ja se tekee täysin samaa. Eli kun painaa virtanappia niin näyttöön syttyy pieneksi hetkeksi vihreä valo ja sitten taas se palautuu Stand By -tilaan. Olen kokeillut tosiaan toistakin näyttöä (ihan brand new) ja sillä se tekee myös samaa. Weird??
No itseasiassa sikäli olen tuosta yhteensopivuusasiasta hämilläni, että olen kokeillut samaan emoon E6700 prossua ja se toimii ihan ok ja toi emo on Core 2 Ready. Sitten olen testannut tuota E6550 prossua toisella emolevyllä ja se toimi sillä taas ihan ok. Eli siis prosessori ja emolevy on ainakin kunnossa.
Mulla on täsmälleen sama ongelma. Oon koittanu vaikka mitä ja oon monilta hemmoilta kysellu apuja ja kokkeillu erilaisia säätöjä. Samoja entä topicin alottaja. Eri prossua ennoo kyl päässy testaamaan, mutta sellasta meinas yks kaveri, että muistit ei välttämät oo yhteensopivia ja ainakaa emon manuskas kingstonin 667mhz kammat ei oo tuettujen listalla.
Itsellä oli sama ongelma, pistin emon liikkeelle vaihtoon, ja kun uuden laitoin paikoilleen, niin johan alko lyyti kirjoittaa ;>
Ei tuossa emon piirisarjassa ole FSB 1333 tukea, enkä löytänyt biosia mikä sellaisen toisi tuolle emolle edes, ellei sitten beta bios. Virallisen FSB 1333 tuen tuo esim. Intelin P35 piirisarja. Ei tule tod.näk toimimaan toi prossu tolla emolla.