Vinkkejä hyvä rautapalomuuri haussa

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi onsekumma 18.01.2006.

  1. onsekumma

    onsekumma Regular member

    Liittynyt:
    30.08.2005
    Viestejä:
    405
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Mikä olisi hyvä rautapalomuuri sellaiseen toimintaan, jossa LAN-verkon sisäistä liikennettä voisi blokkailla? Eli siis kärjistetty esimerkki: Verkossa on useita koneita. Yhdestä pitää sallia liikenne joka suuntaan mutta muista koneista se pitäisi blokata tämän yhden koneen suuntaan. Eli tälläista blokkaus palomuuria haeskelen. Hyvä olisi jos se muuri olis helppo konffata. Tietty softamuuriakin voisi harkita mutta kokisin raudan olevan turvallisempi vaihtoehto.
     
  2.  
  3. 2Good4You

    2Good4You Member

    Liittynyt:
    19.10.2005
    Viestejä:
    27
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    tsekkaas nää Zonealarm ja sygate :)
     
  4. onsekumma

    onsekumma Regular member

    Liittynyt:
    30.08.2005
    Viestejä:
    405
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Softamuurit on siitä huonoja että pitäis lätkiä jokaseen koneeseen oma muuri. Olisi helpompaa jos olisi yks yhteinen rautamuuri, jota voisi sitten tarpeen vaatiessa säätää mihin liikenne halutaan milloinkin estää. Ettei tarvitsisi rampata joka koneella erikseen. Tämä on se minun pointti
     
  5. Rapi2

    Rapi2 Regular member

    Liittynyt:
    12.08.2005
    Viestejä:
    782
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  6. onsekumma

    onsekumma Regular member

    Liittynyt:
    30.08.2005
    Viestejä:
    405
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Siis voiko tuo palomuuri toimia siten, että liikennettä voi blokata samassa aliverkoissa olevista koneista toisiin samassa aliverkossa oleviin koneisiin?

    Kun olen tutkiskellut tuota vehjettä http://www.zyxel.fi/?kuvaus=1&deptID=11183&productID=42 niin olen ymmärtänyt, että se pystyy blokkaamaan LANin sisäistä liikennettä vain jos koneet on eri aliverkoissa.
     

Jaa tämä sivu