Eli ongelmana on että kaverin koneessa kaikki kuvat menivät vihreiksi tiedostoiksi windowssin uudelleenasennuksen jälkeen, ja kysymys kuuluukin miksi noin tapahtuu ja että saako ne vielä toimimaan ja jos saa niin miten? Kiitos etukäteen.
Mitä meinaat vihreiksi? Oliko nämä kuvat siis eri osiolla kun uudelleenasensit? Vista vai XP? Normaali .jpeg kuvia vai jotain muuta eli puuttuisiko ohjelma millä näitä katsellaan? Mitä tapahtuu kun koitat niitä avata?
anteeksi, unohdin kokonaan mainita kyseiset asiat, eli normaali .jpg kuvia eri osiossa ja toiset jopa eri kovolla. XP Pro kyseessä. Ja vihreillä meinaan suojattuja? tiedostoja ja avattaessa sanoo vain että esikatselu ei ole käytettävissä, sama millä ohjelmalla avaa
Ainiin tosiaan, käyttis on vedetty uusiksi, eli olisikohan kyse käyttöoikeuksien puuttumisesta niihin tiedostoihin, kannattaa kokeilla kun ei siinä huonostikaan voi käydä. Tiedoston tai kansion ottaminen omistukseen Windows XP:ssä
Jos tiedostojen nimet ovat vihreällä, niin ne on kryptattu EFS:llä Jos EFS-varmenne tallennettu, niin sen tuomalla koneeseen saa tiedostot taas auki.