Videon näkymis pulma

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi JPQ 10.02.2008.

  1. JPQ

    JPQ Regular member

    Liittynyt:
    26.12.2007
    Viestejä:
    279
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Yritän yhdellä softalla kattoa torent videoita ja eräältä sivultakin (en tiedä videoiden kodekkia) yritin sama pulma äkkiä arvioituna värit näkyy väärin ja muutenkin kyllä mutta värien näkymista kuvailisin näin musta näkyy tummana vihreänä ja valkoinen kirkkaan vihreänä. mikähän säädöissä mättää? muistakaa että tämä eka pceeni (joten ihan kaikkea en tiedä vaikka paljon tiedänkin kun olen vuosia toiminut äidille mikrotukena jossain jutuissa joita ei ole yksi toinen hoitanut...) ja käyttis on windows xp pro jos sillä on väliä.
     
  2.  
  3. Pikkupete

    Pikkupete Regular member

    Liittynyt:
    31.01.2006
    Viestejä:
    172
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tiedätkö kuinka raskasta tota oli lukea? Monet on varmasti vaan skipannu tän postauksen ja siirtynyt seuraavaan pelkästään sen takia kun ei ole jaksanut edes lukea.

    Muistetaan ne pisteet, pilkut jne..

    Millä softalla koitat niitä videoita katsella? Mikä näyttis?

    Ootko ikinä asentanu kodekeita?

    Suosittelen silti asentamaan: FFDSHOW nimisen kodekin joka korvaa alkuperäiset DivX ja XviD -kodeekit elokuvien katselussa jne.

    Lataus: http://fin.afterdawn.com/ohjelmat/video_ohjelmat/videocodecit/ffdshow.cfm

    Videon toistoon suosittelen VLC nimistä ohjelmaa, toimii aina.

    Lataus: http://fin.afterdawn.com/ohjelmat/video_ohjelmat/dvd_soittimet/vlc.cfm

    Ja seuraavaan postaukseen, käytä hieman aikaa jotta meidän ois helpompi auttaa.
     

Jaa tämä sivu