VIDEOKUVA NYKII tai kulkee liian nopeasti

Viestiketju Digivideo-ongelmat ja -keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Pertsa700 18.11.2005.

  1. Pertsa700

    Pertsa700 Guest

    Tietääkö kukaan miksi: kun katson mitä tahansa elokuvaa media playerilla, divx-playerilla tai jetaudiolla, niin kuva alkaa ensin nykimään (noin 1-2 minuutin välein), sitten pysähtyy ja kulkee pätkän aivan sikakovaa. Sitten taas normaalisti minsa pari ja sama sykli uudestaan tasaisin väliajoin.

    Koneeni on: Asus a8ne-fm/ati radeon x600pro/160 Gt kovalevy/Amd athlon 3200+. Ja xp koti sp 2:lla.

    Tuhannet kiitokset kaikista tiedoista, vika on todella ärsyttävä.

    Pertsa
     
  2.  
  3. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Uusimman näytönohjaimen, piirisarjan ja äänikortin ajurit asennettu?
    Taustalla ei mikään ohjelma syö suoritintehoja?
     
  4. NUIJJA

    NUIJJA Active member

    Liittynyt:
    12.01.2005
    Viestejä:
    4,410
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
  5. QuinZy

    QuinZy Member

    Liittynyt:
    19.11.2005
    Viestejä:
    26
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kävi samanlailla mulle ku laitoin muutaman leffan Dvd-RW levylle... Olikoha niitä leffoja 6 ja 4 ei toimi, vaan nykii koko ajan. Taas toiset 2 toimii täysin moitteetta. Ne varmaa viottu jotenki ku poltin nerolla mut ihmettelen ku silti 2 toimii :/
     
  6. Pertsa700

    Pertsa700 Guest

    Jep. Ajurit uusimmat, eheytykset ok ja muutenkin huollan konetta paljon eli säädöt aikalailla kohdallaan jne. Ja kovolta siis kattelen. Kokeilen vielä tuolta ominaisuuksista virheiden etsintää mutta veikkaan jotenkin jotain asetusjuttuja. Niitä on vaan niin sikapaljon että niiden kaivamiseen menee aikansa..

    Kiitos teille vastauksista! Jatkan säätämistä..

    Pertsa
     
  7. Pertsa700

    Pertsa700 Guest

    JEP!

    Kävin lataamassa sen media player classicin eikä vielä oo nykinyt yhtään. Täytyy jatkaa kattelemista, mutta vaikuttaa hyvältä ohjelmalta. Nyt on aikaa pohtia nykimisongelmaa kun voi tuota käyttää..kiitos!

    Pertsa
     

Jaa tämä sivu