pitäisi saada vanhat piirrettyaarteeni dvd:lle mutta kasetit ovat kopiosuojattuja. miten voin "kiertää" suojauksen? kyse ei nyt ole piratismista, vaan tavallaan varmuuskopioista, joten moraalisaarnat sikseen kiitos...kasetit ovat huonossa kunnossa, kuten nyt arvata saattaa yli 20 vuoden katselulla ja kelailulla, joten kopioinnin tarve on suuri...kiitän asiallisista vastauksista
Mitenhän tämä kopiointisuojaus ilmenee? http://www.dscaler.org/images/Mummy_MacrovisionOn.jpg Macrovision raitoina?
ei, vaan valittaa vaan että kasetti kopiosuojattu, eikä äänitä ollenkaan. siis yksinkertaisesti ei tee mitään valittamisen jälkeen...laite toimii kyllä muuten, olen kokeillut muilla kaseteilla ja onnistunut kyllä..
VHS-videoissa on käytetty usein Macrovision suojausta (varsinkin disneyn piirretyissä). Jostain luin, että tämä suojaus olisi samalla alueella kuvainfoa kuin teksti-tv, eli jos signaalin ajaa läpi joistain laitteesta missä ei ole teksti-tv:tä kuten esim. vanha telkkari niin kuva "puhdistuu". Ko. kikan toimivuudesta en sitten tiedä. Taitaapi olla varmaan helpoin ja kivuttomin tapa ostaa sellanen suojauksen poisto "palikka". Kuulemma toimii moitteetta. Tuote löytyy ainakin täältä: http://www.elektrolinna.fi/kauppa/index.php?ryhma=000000000&infosivukoodi=VM106
elikkä mulla on sellanen tallentava dvd/vhs-videohässäkkä, jolla onnistuu suora kopiointi dvd-vhs-dvd..voisko joku selittää mulle lisää tuosta suojauksen-poisto-palikasta? mihin se tulee? jne..
Eli se laite tulisi tässä tapauksessa vhs-nauhurin ja tallentavan dvd:n väliin. Sitä en sitten tiedä toimiiko se tuollaisen combo-soittimen kanssa (ei hajuakaan sen liitännöistä yms). Tässä kuitenkin linkkiä yhden "palikan" manuaaliin (in english), josta löytyy kytkentäohje: http://store.qkits.com/moreinfo.cfm/Manual_VM106.pdf
En tuosta soittimesta oikein mitään löytänyt googlella. http://www.videohelp.com/dvdhacks.php?select=Philips+DVDR3430V eli aluekoodin vaihto löytyi, muittei tuota kopiosuojauksen ohitusta. Eli ainut tapa taitaa olla kierrättää tuo kuva jotenkin.