Vesivahinko...

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi KeisariNova 16.03.2013.

  1. KeisariNova

    KeisariNova Member

    Liittynyt:
    16.03.2013
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Morjestaa! Eli koitin tässä laittaa vesijäädytys letkut koneeseen, ja ekana pistin prossuun kii letkun. Asensin loputkin ja kaikki toimi ihan hyvin. Mutta sitten seuraavana aamuna koneen pohja oli ihan vedessä ja virtalähde meni näköjään rikki :/ korvaako osien takuu mitään?
     
  2.  
  3. JoniS

    JoniS Active member

    Liittynyt:
    06.10.2008
    Viestejä:
    2,951
    Kiitokset:
    261
    Pisteet:
    93
    kannattaa varmaan soitella vakuutus yhtiöön mistä on kotivakuutus ja sanoa että vesilasi kaatui, mikään tuskin korvaa itse "väärin" asennetun vesijäähyn tuhoamia komponenttejä.
     
  4. KeisariNova

    KeisariNova Member

    Liittynyt:
    16.03.2013
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Seelvä! Kiitus :3
     
  5. G0lden_Kebab

    G0lden_Kebab Member

    Liittynyt:
    21.12.2011
    Viestejä:
    89
    Kiitokset:
    6
    Pisteet:
    18
    Hyvä tuuri kävi jossei muita osia hajonnut.

    Tuskin takuu korvaa koska luultavasti itse aiheutettu, mutta saahan sitä aina yrittää...

     
    Viimeksi muokattu: 16.03.2013
  6. Daavidi

    Daavidi Member

    Liittynyt:
    16.10.2012
    Viestejä:
    37
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Mä veikaan jotenki et ne saattaa miettii et mites lasista sai kaadettuu vedet koteloo :D
     
  7. Smanci

    Smanci Regular member

    Liittynyt:
    26.06.2009
    Viestejä:
    2,937
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    46
    Älä nyt mitään vakuutuspetosta ala tehtailemaan. Uusi virtalähde kaupasta ja homma on siinä.
    Sitä paitsi omavastuu lienee sitä luokkaa, että vakuutusyhtiöön kannattaa ottaa yhteyttä vasta vähintään useamman sadan euron vahingoissa.
     
  8. Themu

    Themu Active member

    Liittynyt:
    18.01.2006
    Viestejä:
    3,105
    Kiitokset:
    85
    Pisteet:
    78
    oma vastuu 100-150e. ittellä tuli ukkonen nettikaapelia pitkin ja tuhos kolmesta koneesta verkkokortit, minun koneesta emon. Ne sain vakuutuksesta hyvin. Uus virtalähde ja kotio nuolemaan haavojaan, oppiihan olemaan tarkempi/huolellisempi kun vesien kaa leikkii :)
     
  9. Joensuu

    Joensuu Active member

    Liittynyt:
    08.05.2007
    Viestejä:
    2,545
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    68
    Mikä siinä oli loppupelissä syy, mitenkä tai mistä sitä vettä pääsi vuotamaan??
     
  10. Uppmas

    Uppmas Active member

    Liittynyt:
    03.02.2013
    Viestejä:
    2,482
    Kiitokset:
    81
    Pisteet:
    58
    Mitä vettä oikeen oot laittanut kun virtalähteen hajotti? Akkuvesi (tislattu), jota näissä käytetään, ei (uutena) johda sähköä mihinkään.
     
  11. Themu

    Themu Active member

    Liittynyt:
    18.01.2006
    Viestejä:
    3,105
    Kiitokset:
    85
    Pisteet:
    78
    Samaa itsekkin mietiskelin.
     
  12. KeisariNova

    KeisariNova Member

    Liittynyt:
    16.03.2013
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Siis ku kone ei käynnistynyt aamulla, avasin kopan ja pohjalla oli vedet ja letku rikki?!
    Sitten koska virtalähteen paikka on alhaalla vedet meni tuuletusaukosta sisään...
    Mutta nyt ois pistettyy uus poweri tilauksee 550w xfx
     
  13. Gereti

    Gereti Senior member

    Liittynyt:
    08.10.2011
    Viestejä:
    8,356
    Kiitokset:
    426
    Pisteet:
    163
    mutta jos poweri ei ollut päällä,ja vesi meni sisään,niin ei se välttämättä ole hajonnut,oliko kone kiinni kun vuoto on sattunut?
     
  14. Uppmas

    Uppmas Active member

    Liittynyt:
    03.02.2013
    Viestejä:
    2,482
    Kiitokset:
    81
    Pisteet:
    58
    Mitä vettä tungit sinne kiertoon? Tislattu vesi ei hajota elektroniikkaa.
    Ja mitä gereti sanoi, ellei sitten lepotilassa ollut.
     
    Viimeksi muokattu: 16.03.2013
  15. Lurluck

    Lurluck Active member

    Liittynyt:
    14.11.2010
    Viestejä:
    3,422
    Kiitokset:
    117
    Pisteet:
    73
    Periaatteessa tislattuvesi saastuu jo pelkästä ilmankosketuksesta, jolloin se alkaa johtaa sähköä.

    Anna sen powerin kuivua kunnolla ja kokeile toimiiko, mutta älä kytke koneeseen kiinni sitä. Yhdistämällä 24pinnisestä johdosta vihreen ja mustan piuhan, niin powerin pitäisi käynistyä.
     
  16. Uppmas

    Uppmas Active member

    Liittynyt:
    03.02.2013
    Viestejä:
    2,482
    Kiitokset:
    81
    Pisteet:
    58
    Kuulostaa paskapuheelta, mutta voin olla väärässäkin.
     
  17. Kuunmies

    Kuunmies Senior member

    Liittynyt:
    05.03.2010
    Viestejä:
    4,471
    Kiitokset:
    688
    Pisteet:
    143
    Testattu toimivaksi ihan tossa pari päivää takaperin. Pistin vielä yhden tuulettimen molexiin kuormaksi. Tohon veden saastumiseen en ota kantaa.
     
    Viimeksi muokattu: 16.03.2013
  18. Uppmas

    Uppmas Active member

    Liittynyt:
    03.02.2013
    Viestejä:
    2,482
    Kiitokset:
    81
    Pisteet:
    58
    Veden saastumisesta puhuinkin.
     
  19. ajaJako

    ajaJako Active member

    Liittynyt:
    31.10.2011
    Viestejä:
    3,872
    Kiitokset:
    330
    Pisteet:
    93
    Iso ?-merkki, miten päin olit powerin asentanut kotelon pohjalle? Koroke/vaimennuspalat kopassa?
    Kenno katossa ja muoviset suojaprikat unohtui?
    Kerkesitkö edes kokeilemaan tuota Lurluck in linkkaamaa perusjuttua+molex fania?
    Mikä kastuu se yleensä myös kuivuu.
     
  20. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Poweri on lähestulkoon aina päällä. Ja emossakin on siten aina 5V jännitettä. Että se kopan etuosan "power"-painike osaa emon avustuksella herättää sen powerin puskemaan kaikki jännitteet.
    Harva kun koneen takaa kääntää powerin on-off kytkimestä sitä täysin jännitteettömäksi. (Muulloin kun emon liittimiä ja osia kytkettäessä.)

    p.s. Tislattu vesikin johtaa sähköä.
    Tislatun veden sähkönjohtavuus on hyvin pieni: 0,263 mS/m. Suomen vesistöille on ominaista suhteellisen alhainen sähkönjohtavuus. Maamme itäosissa sähkönjohtavuus (25C° lämpötilassa) on alle 3,31 mS/m.
    Eli ei se tislattu vesi "jarruta" sähkön kulkua kuin kymmenes osaan.
    (En spekuloi kuin puhdasta minkäkin kaupungin vesijohtovesi on suhteessa raaka veteen.)

    Jollain keskustelupalstoilla kirjoittivat että akkuvesi pitää olla tislattua koska ei johda sähköä. No se akkuhappo kyllä saa sen nesteen johtamaan sähköä erinomaisesti, joten sähkönjohtavuus ei ole syy akkuveteen.

    Eikä noissa vesijäähyissä vesijohtoveden suurempi sähkönjohtavuus ole syy ettei sitä saa käyttää vaan, kuten muron yhdessä artikkelissa on sanottu:
    'Normaali vesijohtovesi ei ole pitkällä aikavälillä suositeltava vaihtoehto vesijäähdytykseen johtuen siitä, että vedessä olevat kemikaalit sekä bakteerikasvusto kertyvät ajan mittaa laitteiston eri osiin ja huonontavat, tai huonoimmassa tapauksessa estävät kokonaan, jäähdytystä. Gigabyte on päätynyt valmistamaan itse nesteen ja kirkkaan sininen neste toimitetaan kuuden desilitran pullossa, joka riittää juuri ja juuri täyttämään koko vesijäähdytyksen. Neste on valmistettu vedestä, etyleeniglykolista ja kaliumhydroksidista ja se jäätyy viidessä pakkasasteessa.'
    Ja noilla "väärillä kemikaaleilla" voi olla systeemiä syövyttäviäkin ominaisuuksia.
     
  21. perhana

    perhana Regular member

    Liittynyt:
    05.02.2005
    Viestejä:
    933
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tuntuu että tuo tislatun veden käyttö on vaan yksi näitä "sitä pitää käyttää koska joku joskus jollain forumilla sanoi että se on ainoa oikea"
    Itsellä tuo vesijäähy pyörinyt nyt 3 vuotta nesteenä ihan silkkaa raanavettä jossa pieni tippa fairya pitämässä palikat puhtaana, ei ole levää eikä limottumista näkynyt, ja pumppu kehrää kuin uutena.
    Kun sitä vesijäähyä kasaa, kannattaa toki käyttää hieman ihan perus maalaisjärkeä niiden osien ja liitosten sijoittelussa, niin että jos jokin vuotaa se ei kuitenkaan tiputtaisi sitä vettä suoraan komponenttien päälle, ja kokemuksen perusteella voin sanoa että en suosittele mitään kotelon yläosaan sijoitettavia vesisäiliöitä, vaan vesisäiliö aina kotelon pohjalle.

    Niin ja yksi tärkeä asia meinasi unohtua, vesisäiliössä pitää aina olla jonkinverran ilmaa, ei missään tapauksessa piripintaan täytetty säiliö, koska veden tilavuus muuttuu lämpötilan muuttuessa, ja jos sitä ilmaa ei ole, työntää paine väkisin ylimääräisen veden jostain liitoksesta pihalle kun järjestelmä lämpenee, ellei sitten letkut ole tarpeeksi joustavat sallimaan pienen paisumisen, mutta tämäkin taas ajan mittaan rasittaa niitä letkuja.
     
    Viimeksi muokattu: 18.03.2013

Jaa tämä sivu