moro! Minulla on verkkokorttina Realtek RTL8139/810x ja kun realtekin sivuilta vilkuilen ,niin en kyllä tajua mikä niistä windowsin ajureista pitäisi tallentaa jotta saisin tuon kortin päivitettyä?
http://www.realtek.com.tw/downloads...=6&Level=5&Conn=4&DownTypeID=3&GetDown=false][/url] Kokeile tuosta listasta ylintä vaihtoehtoa. Downloadaa se ja pura. Joko siellä on asennustiedosto tai pelkästään ajurit jotka täytyy asentaa esim. device managerin kautta. (Oma computer *oikea klick* -> Ominaisuudet -> Hardware -> device manager) Älä huolehdi ajureiden puolesta. Se kyllä ilmoittaa jos on väärät ajurit jolloin ei asenna niitä. Jos äänet ei muuten vain ala toimimaan niin kokeilet vaan rohkeasti uusia ajureita. Eteenkin kun on kyse äänikortista =)
tosiaan öngelmanahan on ollut peli joka ei jostain syystä nykyään enää toimi.Olen päivittänyt näytönohjaimen ja ääniajurin mutta ei apua.Mikä olis seuraavaksi hyvä kokeilla?lisää ajuripäivityksiä?
Itselläni on tuo sama verkkokortti, ja sille oikea ajuri on tuo Realtekiltä löytyvä: ftp://202.65.194.212/cn/nic/PCI_Install_5673_0820.zip Mutta tuskin tuo vaikuttaa pelin toimimiseen. Kokeile vaikka päivittää DirectX. Mikä peli on kyseessä? Verkkokortista siis oli kyse.
peli on ea-sport fifa footballmanager 2007,peli toimi pitkään ongelmitta,mutta nykyään se "jumittuu" hetken pelaamisen jälkeen...?mistäs directx:n näppärimmin päivittää(lataa päivityksen)?
joo mulla on läppäris sama verkkokortti joka ei jostai syystä toimi täysin kunnolla... oon kokeillu eri ajureita, mutta ei tunnu korjaavan vikaa... eli vika on että ku rupee netistä lataa jotai isompaa tiedostoo esim 400Mt se lopettaa latauksen kesken eikä pääse enää nettiin ei sitte millään... kun käynnistän uudestaa netti toimii taas "jippii" mutta edelleen netti yhteys katkee jos rupeen lataa tommosta tiedostoo.. sama jos läheiverkon kautta kopsaa jotai ni yhteys katoo ja vasta uudelleen käynnistyksen jälkeen se löytää muut koneet/netti toimii uudelleen... mikä vikana? :'(