Onko moiseen kukaan törmännyt? Levyltä asennan ajurin verkkokortille -> asentuu ok, ip-osoitteet ja muut osoitteet kuntoon, toimii netti ja kaikki hienosti. Koneen käynnistää uudelleen, niin taas se ilmoittaa, että uusi laite löydetty ja pyytää asentamaan ajurit. Tätä ei joka kerta tapahdu, kun koneen käynnistää, vaan ihan satunnaisesti. Laite (verkkokortti) on koitettu poistaa käytöstä laitehallinnan kautta ja ohjain (ajurit) poistettu laitehallinnan kautta useammankin kerran. Myös kortin paikkaa on vaihdeltu eri pci-paikkaan ilman tulosta. Kyseessä Realtekin kortti, uusi. Mistähän vikaa kannattaisi vielä hakea?
On käynyt, selvisi että kortissa oli vikaa. Selviätkö alusta ilman asentamista, eli peruuttamalla? Ja toimiiko kortti silloin? Ihan mielenkiinnosta kysyn.
Itsekin ajattelin, että kortti voisi olla viallinen. Vaikka ihan uusi onkin. Toinen vaihtoehto oli, että voisiko viallinen muistikampa aiheuttaa moista..tarkistan tuon vielä Memtest86-ohjelmalla. Ja viimeisenä, että itse emolevy olisi mennyt rikki. Huomenna käyn kuitenkin kortin vaihtamassa, katsotaan olisiko siinä syy. Jos peruuttaa ja lopettaa sen wizardin ilman asentamista -> ei toimi, vaan asennuslevy koneeseen, wizard läpi ja taas toimii yleensä seuraavaan boottiin asti. Myös verkkoyhteydet ja osoitteet on määriteltävä uudelleen.
On kokeiltu kaikki järjestyksessä. Ja tänään oli sen verran kiirettä, että en sitä korttia ehtinyt käydä vaihtamassa