Minulla on kaksi konetta, molemmissa sama netti. Tänään aamulla kun avasin toisen koneen niin se ei yhdistänyt nettiin. Menin Ohjauspaneeli -> Verkkoyhteydet ja katsoin yhteyden tilaa, siinä luki "Verkko-osoitteen noutaminen" Toisessa koneessa (tässä) netti toimii. Apua tarvitaan! [bold]Mitä olen jo tehnyt?[/bold] kirjotin tuon cmd, sen jälkeen kirjotin ipconfig ja näyttöön tuli "Windows IP-määritykset Ethernet-sovitin Lähiverkkoyhteys: Yhteyskohtainen DNS-liite : Elisa-laajakaista.fi IP-osoite: 0.0.0.0 Aliverkon peite: 0.0.0.0 Oletusyhdyskäytävä: Kirjoitin ipconfig /release "Windows IP-Määritykset IP-osoite sovittimelle Lähiverkkoyhteys on jo vapautettu." Kirjoitin ipconfig /renew "Windows IP-Määritykset Virhe uudistettaessa liittymää Lähiverkkoyhteys : Etäproseduurikutsun palvelin ei ole käy Apua tarvitaan!
Resetoi ADSL modeemi joko reset napista tai virtapiuha irti ja takas kiinni ja kokeile sitten uudelleen noutaa verkko-osoite.
Mene ohjauspaneelin kautta sinne verkkoyhteyteen ja oikealla hiiren napilla klikkaa yhteyttä ja kokeile korjata sitä kautta. Verkkokortin päivitys kans saattais auttaa.
Eli jos toisessa toimii ja toisessa ei niin tee hyvä poika niin että, ipconfig toimivaan koneeseen ja tunnukset ylös. Kipaset toiselle koneelle ja kopioit kaikki siihen. Niin se yhdistää nettiin ja vaihtaa koneeseen oman IPn. Eli. Toimivaan koneeseen cmd->Ipconfig/all (saat myös tarvittavat muut tiedot). Ota tunnukset ylös ja mene toiselle koneelle. Avaa Käynnistä--->Asetukset--->Ohjauspaneeli--->Verkkoasetukset--->Local Area Conneciton--->Asetukset--->Internet Protocola (TCP/IP) ja kopioi tunnukset sinne. Jossei toimi vaihda IP itse. Toimivasta: Esim: 192.8.2.2 kopioi toimimattomaan 192.8.2.1
Toimii ihan hyvin ilman välimerkkiä. @Hz4 Tuohan ei toimi jos ei modeemissa ole NAT käytössä. Mutta jos nyt on, niin kannattaa tosiaan katsoa sitten ettei laita sitä koneen ip-osoitetta täysin samaksi. (muuten tulee ip-ristiriita)
Ei pidä paikkaansa. Itselläni on koneita kotona 3kpl kaikissa sama palomuuri ja NAT päällä. ja tämä konsti toimii. On muutaman kerran ollut itselläni sama vika vanhemmassa koneessa
Joopa joo. mutta ei ole sellaist akuin "ipristiriita" modeemit ja palomuurit alkaa olla sen verran kehittyneitä että muutaa samat ipt hetikun havaitsee.. kuten minä jo sanoin edellisessä
On olemassa ip-ristiriita. Jos laitat kahdelle koneelle jotka on samassa verkossa, niin saman kiinteän ip-osoitteen, niin ihan varmasti windows herjaa ip-ristiriidasta. Kone ei sitä osaa automaattisesti vaihtaa jos sen kiinteällä ip:llä pakotat käyttämään tiettyä osoitetta.
Riippuu taas täysin käyttöjärjestelmästä. Olen sekä Linuxilla (Ubuntu, SUSE ja Kubuntu), Windows XPllä tätä koittanut ja hyvin vaihtaa automaattisesti saman IPn. Sitä paitsi harvemmin on käyttöjärjestelmään integroitu ADSL Modeemeja tai ns. rautapalomuureja.
Allekirjoitan pkaksp:n kirjoituksen. Joskus meni päivätolkulla aikaa, kun selvittelin ip-ristiriidan syytä, vaikka näkyvää ristiriitaa ei ollut. Edit: tämä tapahtui siis käyttiksillä w2k ja XP Pro.
mul on ihan sama ongelma että toisessa koneessa toimii langaton yhteys ja toisessa sanoo vaan kun koitan yhdistää verkko osoitteen noutaminen. tomiva kone on fujitsu siemens amilo vista ja toinen acer aspire 3100 xp professional. kummassakin on atheros verkkosovitin.