Vanhan koneen päivitystä

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi thezan 04.06.2010.

  1. thezan

    thezan Member

    Liittynyt:
    08.03.2005
    Viestejä:
    55
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Eli koneeni alkaa olemaan jo aika vanha. Tarkoitus olisi vaihtaa tärkeimmät komponentit uusiin.
    Seuraavat osat tulisi vaihtaa:
    - Prosessori
    - Emolevy (prosessorin takia)
    - Muistit
    - Näytönohjain

    Nykyisen koneen tiedot:
    Prosessori: AMD ATHLON 64 3800+ AM2
    Emolevy: ASUS M2N32-SLI Deluxe
    Muistit: 2 GB (yhteensä, ei mitään merkitystä, koska nämä vaihdetaan kuitenkin)
    Näytönohjain: MSI NX7900GT-VT2D256E
    Virtalähde: Nexus Real Silent PSU 400W (Eli kotelon ohessa tullut virtalähde, joka oli:NEXUS BREEZE CASE 400W SILENT)

    Tarpeina olisi uusille osille se, että pystyisin hieman pelaamaan. Näytönohjaimesta pitää tietysti löytyä DVI liitäntä, HDMI liitäntä olisi myös suotava. Nykyisessä on emolevyssä on integroitu wlan-kortti, joten sellainen lisäksi pakettiin vielä, jollei nykyisissä (potentiaalisissa) emolevyissä tälläisiä ole. Budjetti on alustavasti 500 €, mieluummin tietysti alle, mutta todennäköisesti se menee jopa hieman yli (mikä ei ole katastrofi, mikäli ei mene paljoa ylitse budjetin), koska olen jo alustavasti katsellut AMD Phenom II X4 965 Black Edition prosessoria. Onko se liian hintava tai liian tehokas minun budjettiin, sen haluaisin kuulla teiltä? Virtalähteen tehoista pitää kysyä myös se, että tarviiko hankkia tehokkaampi, uusille osille? Nykyiset muistini menevät siis vaihtoon, mutta riittääkö 2 GB, vai tulisiko se olla nyt 4 GB? Haen siis hintalaatusuhteiltaan hyviä komponentteja. Nyt siis järkeviä ehdotuksia, miten minun kannattaisi päivittää konettani.
     
  2.  
  3. jarsaman

    jarsaman Regular member

    Liittynyt:
    05.01.2007
    Viestejä:
    2,038
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Vähän meni yli budjetin. Jimmy on taas eilen nostellut hintojaan.

    Ok emolevy, nopeat muistit, 6-ydin prossu, hyvä DIrectX 11 -näytönohjain. Tällä påivityksellä pärjää hyvin.

    [​IMG]
     
  4. thezan

    thezan Member

    Liittynyt:
    08.03.2005
    Viestejä:
    55
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    No tuota, tuon prossesorin mukana ilmeisesti ei tule prosessorin tuuletinta, joten sellainenkin pitäisi olla ja se lisää taasen hintaa. Ja mitä kommenttia tuohon neljä ytimiseen AMD Phenom II X4 965 Black Edition prosessoriin? Tulisi ainakin tuo halvemmaksi prosessorin tuulettimen kanssa, mutta onko se riittävä?

    Sellainen kysymys vielä, että kuinka tehokas tuo näytönohjain on? Millaisia pelejä sillä esimerkiksi pystyy pelaamaan? Kysyn, koska hinta vaikuttaa hyvältä (eli melko pieneltä) ja kummastuttaa, onko tuo todella tehokas näytönohjain? Johtuuko suhteellisen pieni hinta hyvästä hintalaatusuhteesta? Muutenkin mitä eroa on muiden valmistajien vastaavassa kortissa? Esimerkiksi tietokonekaupasta, kasasin kyseisen paketin muutaman euron halvemmalla, mutta heiltä ei löydy juuri ati radeonin hd 5770 versioo. Käytinkin näytönohjaimena XFX HD5770 PCI-E 850M 1GB 2XDVI/HDMI/DP.

    Tuossa emolevyssä ei ilmeisesti ole mitään integroitua w-lan korttia? Joten sellainenkin olisi hyvä saada tuohon pakettiin sisällytettyä.

    Budjetti siis pystyy joustamaan tuohon summaan, mutta hirveästi en sitä enää ylittäisi. Muuten kyllä näyttää paketti loistavalta, vielä kun saisi vastaukset, noihin ylläoleviin kysymyksiin.

    Edit: Ai niin, miten tuo virtalähde antaako se tarpeeksi juissia, vaiko tarviiko noilla tarvikkeilla jotain isompaa?
     
    Viimeksi muokattu: 04.06.2010
  5. jarsaman

    jarsaman Regular member

    Liittynyt:
    05.01.2007
    Viestejä:
    2,038
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Hyvin harvoissa emoissa on enää nykyään mukana Wlan-korttia. Tuossa prossussa on mukana prossucooleri kuten X4 965:ssä.

    Tuo XFX HD5770 PCI-E on täysin vastaava kuin ehdottamani näytönohjain. Vain eri valmistajan tekemä.Kortissa on uusi DirectX -tuki. Sillä pystyy pelaamaan hyvin uusimpiakin pelejä. Seuraava vaihtoehto on HD 5850 ja se on paljon kalliimpi.

    Minkälainen reititin sulla on. Wlanin saat toimimaan vaikka tällä tai tällä
     
    Viimeksi muokattu: 04.06.2010
  6. Axu_

    Axu_ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.10.2008
    Viestejä:
    9,819
    Kiitokset:
    239
    Pisteet:
    143
    Atin HD5770 on ehkä tämän hetken paras näytönohjain, jos hinta-/laatusuhdetta katsotaan. Sillä pystyy pelaamaan uusimpia pelejä hyvillä grafiikoilla vielä pitkän aikaa. Eri "valmistajien" korttien ero on jäähdytysratkaisuissa (HD 5770 tapauksessa ei kovin olennaista, koska se käyttää vähän virtaa ja lämpeää vähän) ja hieman eroavissa kellotaajuuksissa.

    Käsittääkseni Phenom X6:nkin mukana tulee ns. boxed-tuuletin, mutta joku voisi vielä varmistaa asian. Phenom X4 on myös hyvä valinta ja silläkin pärjää pitkälle. Tosin hintaero kahden ytimen välillä ei kovin suuri ole, joten siinä mielessä kannattaa harkitä jo kuusiytimistä.

    Kappas, jarsaman ehti ensin. :D
     
    Viimeksi muokattu: 04.06.2010
  7. jarsaman

    jarsaman Regular member

    Liittynyt:
    05.01.2007
    Viestejä:
    2,038
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Tuo HD5770 on vähän virtaa kuluttava näytönohjain, joten melko varmasti virtalähteesi riittää. Ota 6-ydinprossu, jos vaan budjetti kestää.

    Kirjoitellaan tässä Axun kanssa vähän päällekkäin samoja asioita.
     
    Viimeksi muokattu: 04.06.2010
  8. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    Paremman SATA 3 tuen takia suositaan mieluummin uudempaa 870 piirisarjaa emolevyissä. Tuossa hyvä ja hieman halvempi vaihtoehto
    http://www.jimmspc-store.fi/tuote/M4A87TD/USB3?t=false
     
  9. thezan

    thezan Member

    Liittynyt:
    08.03.2005
    Viestejä:
    55
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Joo kiitoksia vaan kaikille vastauksista, selvensi merkittävästi.

    Tuo oma Wlan purkkini on aikoinani verkkokauppa.com:sta ostettu Netwjork 54Mbps WLAN-tukiasema. Eli kyllähän noilla USB-sovittimilla pitäisi toimia. Mietin vain kumpi sitten on järkevämpi, tuollainen USB-sovitin vai pci paikkaan lykättävä kortti?

    Kyllä nyt tällä hetkellä vaikuttaa hyvältä tuo paketti, ainut mikä minun tulee tsekata, on se että mistä tilaan kyseiset osat ja mikä tulee halvimmaksi.
     
  10. jarsaman

    jarsaman Regular member

    Liittynyt:
    05.01.2007
    Viestejä:
    2,038
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
  11. thezan

    thezan Member

    Liittynyt:
    08.03.2005
    Viestejä:
    55
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Onko muuten kokemuksia wlan-sovittimista, tai siis kyseisestä mallista? Meinaan, että jostain löytyy erimerkkisiä wlan-sovittimia 10 € halvemmalla. Eli kärjistettynä, kannattaako minun nipistää tästä se 5 - 10 € vai käydä gigantista tuo merkki? Itse kun alunperin ajattelin pci-paikkaan lykättävää langatonta verkkokorttia ensimmäisenä, kuten esim: Hinnassakin on ero sellainen 15 € ?
     
  12. Artsigon

    Artsigon Regular member

    Liittynyt:
    27.10.2007
    Viestejä:
    830
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jarsamanin ehdottama kokoonpano on ihan hyvä, osta se. Mutta joudut ostamaan prossu coolerin siihen mukaan koska tuon mukana ei tule prossu cooleria kun on retail, ainakin tietääkseni. Pitäisi olla boxed niin tulisi. Noh ei tommonen cooleri maksa kuin 10-50€ joten semmosen saa pikkurahalla.
     
  13. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    Ei arvailuja. Tottakai siinä tulee jäähy mukana kun prosessorin mallinimessäkin lukee box.
     
  14. Sandels12

    Sandels12 Regular member

    Liittynyt:
    19.06.2009
    Viestejä:
    670
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tämmöstä Jimm'sillä:

    Ulkoinen: http://www.jimms.fi/tuote/TL-WN727N?t=false
    Sisäinen: http://www.jimms.fi/tuote/PCI-G31?t=false
     
    Viimeksi muokattu: 04.06.2010
  15. aamuli

    aamuli Regular member

    Liittynyt:
    21.08.2009
    Viestejä:
    468
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Eiköhän jokaisessa uudessa prossussa tule ihan vakiocooleri mukana. En sitten tiedä, josko ennen ei tullut, mutta nykyään ainakin tulee. Eli ei tarvitse ostella mitään uusia prossucoolereita, jossei erityisemmin kellottele, tai halua hiljaisuutta.
     
  16. jarsaman

    jarsaman Regular member

    Liittynyt:
    05.01.2007
    Viestejä:
    2,038
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Oletko Sandels12 saanut hyvin toimimaan TP-Linkin verkkolaitteet. Mulla on ollut parin kaverin laitteissa ongelmia ja tehokaan ei ole aivan huippuluokkaa. Tosin ei kokemusta juuri tuosta laitteesta, enkä ole tosiaan mikään hirveä ammattilainen.
     
  17. jarsaman

    jarsaman Regular member

    Liittynyt:
    05.01.2007
    Viestejä:
    2,038
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Ei kyllä ihan kaikissa
     
  18. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Tray malleissa ei tule, mut ei niitä ole mikään järki ostaakaan.
     
  19. thezan

    thezan Member

    Liittynyt:
    08.03.2005
    Viestejä:
    55
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Laitetaan nyt tähän luomaani vanhaan ketjuun, kun kerran kuuluukin tänne. Eli homman nimi on seuraava: Kun viimeksi kyselin koneeseeni osia, tuli hyviä ehdotuksia, mutta en kuitenkaan koneeseen hankkinut silloin kyseisiä osia. Nyt siis kysymykseni onkin, että onko paketti edelleen validi, eli paras mahdollinen tilanteeseeni?

    Aikaisemmin ehdotetut osat:
    Koodi:
    Emolevy: M4A785TD-V-EVO/U3S6	Asus
    // M4A785TD-V-EVO/U3S6, AM3, 785G, DDR3, USB3.0, SATA 6Gbps, ATX 
    tai:
    //M4A87TD/USB3, AM3, AMD870, SATA 6Gbps, USB 3.0, ATX
    
    Muistit: AX3U 1600PB2G8-2P	A-Data
    // 2x2GB, DDR3, 1600Mh<, CL8 
    
    Näytönohjain: H577FL1GD		HIS
    // Ati Radeon HD 5770, 1GB GDDR5, 128-bit, PCI-E, DVI/HDMI/DP + STALKER latauskuponki
    
    Prosessori: HDT55TFBGRBOX	AMD
    // Phenom II X6 1055T, AM3, 2,8GHz
    Noista aikaisemmista ehdotuksista eniten pistää mietityttämään näytönohjain. Löytyykö jo nykyään hintalaatu suhteeltaan parempaa näyttistä tähän kokoonpanoon? Esim. HD 6850?

    Budjetti on tällä kertaa vähän joustavampi, eli 500 - 600 euroa.

    Ai niin, melkein meinasi unohtua. Nykyiseen kokonpanoon on siinä mielessä tullut päivitystä, että poweri kärähti, joten tämän tilalle hankin uuden Corsairin 500 W virtalähteen.
     
  20. Axu_

    Axu_ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.10.2008
    Viestejä:
    9,819
    Kiitokset:
    239
    Pisteet:
    143
    Uusi emo, prossu, muistit ja näyttis:
    [​IMG]
    Tuossa nykypäivän rautaa, puolivuotta vanhat on jo vanhoja. :D

    Virtalähde taitaa olla CX-sarjaa? :/
     
  21. thezan

    thezan Member

    Liittynyt:
    08.03.2005
    Viestejä:
    55
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Joo virtalähde taisi olla cx-sarjaa. Mitäs vikaa tuossa cx-sarjassa sitten on?

    Miten tuo ehdottamasi eroaa esimerkiksi tuosta minun esille antamastani HD 6850:stä? Olen käsittänyt, että teho eroa niillä ei ole nimeksikään, mutta tosiaan tuota hintaa on ~40 € enemmän?

    Entäpä Intelin prosessori? Taitaa olla aika paljonkin tehokkaampi, kuin tuo 6 ytiminen AMD?

    Muuten kyllä vaikuttaa ihan hyvältä ehdotukselta, ei tullut mieleenikään miettiä Intelin prossuja. Oikeastaan sen takia, että lähes aina ollut hintalaatu suhteeltaan AMD edellä, vaikka Intelin prossut ovatkin olleet tehossa kärjessä jo kauan.
     
    Viimeksi muokattu: 22.03.2011

Jaa tämä sivu