eli ois tommonen vanha IBM kone ja kun pistän sen päälle nii ekaks se käynnistyy ja heti sammuu ja sit lähtee uudelleen päälle ja pysyy sit se rupee piippaamaan mutta näyttö ei lähe päälle ja siihen se jää en tiedä koneesta muuta kun se on IBM siinä on 2.4 ghz prossu saatto ehkä olla p4 ja jos joku tietää enemmän niin kerron tarkemmin emosta: 3 pci paikkaa 1 agp 2ddr muisteille ja floppu emo on sininen D jos joku mahollisesti tietää mistä emosta kyse nii voisko ilmotella. ja mites sais selville tarkemmat tiedot tuosta ? ja mikähän lie vikana ? E: kone piippaa lyhyesti 1-3-3-1 E: !!! löysin tämmösen merkityksen mutta en ole varma onko tämä oikean emon piippaus merkitykset eli vika on muka tämä : 1-3-3-1 28 Autosize DRAM. voisko joku suomentaa tuon mitä tuo tarkottaa niinku ? onko muistikampa rikki vai mitä ?
up heh sain toimiin vaikka vaihoin 3 eri muistikampaa nii ei auttanu mut sit löysin kaapin pohjalta 1 mikä muka ei toiminu nii sillä se vaan lähti päälle aika jännä juttu kyllä. nyt on asennettu käyttis mut mistäs minä emon ajurit saan ? vai mitäs kaikkee ajureita sitä tarttee ? kun ei taija äänet kuuluu eikä pääse nettiin ja muuta vastaavaa puutetta ois.
Ne ajurit voisi löytyä niin että katselet sitä koteloa, todennäköisesti jostakin takaa, voisi löytyä sarjanumero (Serial nr) tai tuotenumero (Product nr) tai sitten jokin mallimerkintä jonka perusteella sitten etsit ibm:n sivuilta. Emolevyssä voi lukea sen malli.
joo "830741G KDLM8CA" tämmönen löyty vaan kun menin kattoon nii nuita juttuja löyty 1200 kpl että minkähän mää lataan sieltä ? ja miten sen sais tolle koneelle ?
joo eli tämä ibm:män laitto oli keskeytetty vähäks aikaa mut nyt jatkoan taas ja pitäs saaha nuita ajureita tähän kun ei toimi mitä ajureita tähän pitää imuroida tuolta sitten ? kun netti ei toimi. koitin laittaa bios ajurin mut ei vissiin toiminu tai laitoin väärin miten saan netin toimiin ? oon koittanu yhdistää mut ei toimi