Olen siis hommaamassa valmiiksi kasattua pelikonetta, kun itse en tiedä yhtikäs mitään ylipäätään koneen ostista/kasaamisesta jne, eikä kavereistakaan ole paljoa avuksi. Budjetti olisi n.900-1200e, mahdollisimman halvalla tietenkin. Ennestään ei ole oikeastaan mitään paitsi hiiri ja näppäimistö joten budjettiin kuuluisi osien lisäksi käyttöjärjestelmä ja näyttö.
antsukin setti on hyvä. Ehkä pari kymppiä saa jostain nipistettyä, jos välttämättä haluaa mutta ei mielestäni kannata. AMD-setti lähtee tietty suunnilleen satasen halvemmalla, mutta se näkyy myös tehoissa jonkun verran.
Et kertonut mitä koneella teet? Eli jos et pelaile mitään raskasta niin näyttiksestä sais noin 60-70e pois? SSD:kin voisi olla harkinnan arvoinen
tarkoituksena olisi päästä pelaamaan esim. skyrimiä, bf3, diablo3 ja wowia 25man raideja suhtkoht hyvillä graffoilla ja ilman lagia. antsukin setti näyttää näin aloittelian silmissä ihan hyvältä eli jos pistäisin ton setin tonne systemastoreen he kokoavat sen ja lähettävät valmiina kotiin siten että ei tarvitsisi kuin ohjelmat itse asentaa?