Vahvistimesta kuuluu jännite ääni.

Viestiketju Vapaata keskustelua -osiossa. Ketjun avasi _status_ 21.09.2006.

  1. _status_

    _status_ Regular member

    Liittynyt:
    27.01.2004
    Viestejä:
    338
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Eli ostin tässä Sony STR-DG700 vahvarin. Onko ihan normaalia, että vahvarista kuuluu no sanoisinko jännite ääntä kun se on päällä. Sellainen matala tasainen humina, vai onko jotain normaalista poikkeavaa.
     
  2.  
  3. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Normaaleilla äänenvoimakkuuksilla ei kuuluisi kuulua kuultavaa huminaa tai muuta häiriötä. Laitteen maadoitus kannattaa tarkistaa ensimmäisenä.
     
  4. pastor

    pastor Guest

    Varmaankin sulla on subbari siihen kytketty ja eri pistorasiaan? Tästä aiheutuu ns maakierto, joka kuuluu hurinana. Toisekseen voisit siirtää kaiutin kaapeleita pois virtajohtojen päältä. Monesti pelkästään sentin siirtäminen poistaa tuon hurinan. Katso myös ettei kaiutin- ja virtakaapelit koske mihinkään muuhun sähkölaitteeseen tai vesipatteriin. Nämä myös aiheuttavat häiriöitä. Pieniä mutta yksinkertaisia konsteja.
     
  5. _status_

    _status_ Regular member

    Liittynyt:
    27.01.2004
    Viestejä:
    338
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    En ole vielä kytkenyt kaiuttimia vahvistimeen. Tuntuu siltä, että humina kuuluu ainoastaan puu pinnoilla.

    Olen kokeillut vahvaria monessa paikassa ja ääni on kuulunut tv-tasolla, työpäydällä ja rullakon päällä kaikki nämä ovat puusta. Tuntuu myös, että voimakkaimmin ääni kuuluu mitä paksumman puun päällä se on.

    Lattialla vahvarista ei kuulu minkäänlaista ääntä (muovilattia)kuten ei myöskään jos vahvari on lattialla.

    Onkohan tässä vahvarissa maadoitukset jotenkin vialliset vai mitä tässä pitäis tehdä.
     
  6. whitea4

    whitea4 Member

    Liittynyt:
    08.02.2005
    Viestejä:
    42
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Jotkut vanhemmat isot muuntajat ainakin pitivät hurinaa joka oli normaalia mutta nykyaikana en kyllä tiedä voiko tuo olla normaalia...

    Itse omistan 5vuotta vanhan pioneer merkkisen kotiteatterivahvarin eikä siitä ainakaan hurinaa kuulu oli sitten subi kiinni tai ei. Eri juttu on tietty jos pistää korvan kiinni siihen vahvariin mitä ei kyllä oo tullu kokeiltua mutta tuskin sulla mistään niin pienestä hurinasta on kyse?
     
  7. paristo

    paristo Regular member

    Liittynyt:
    27.07.2004
    Viestejä:
    115
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    voin sanoo kokemuksella, että tyyppi vika Sony:ssa. Sony audio techinogics vahvistimien komponenteista puolet sotii toisiaan vastaan eli ovat epäsopivia. suosittelen vaihtamaan Harman&Kardoniin, Yamahaan tai Denoniin.
     
  8. jusunakki

    jusunakki Regular member

    Liittynyt:
    10.12.2004
    Viestejä:
    1,254
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    jep, Jamaha ei pamaha :)

    Ei pitäisi kyllä kuulua minkäänlaista huminaa, kyllä ainakin oma yamaha on täysin äänentön vehje.
     
  9. Supo

    Supo Regular member

    Liittynyt:
    31.03.2002
    Viestejä:
    437
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Onneks sitte just ostin jampin :)
     

Jaa tämä sivu