VAC bännit - syyttä?

Viestiketju PC:n pelit -osiossa. Ketjun avasi Jophe 21.05.2007.

  1. Jophe

    Jophe Member

    Liittynyt:
    28.04.2007
    Viestejä:
    17
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    [​IMG]

    Nyt alkaa oikeesti kiehuu yli jo. Antaa nyt syyttömälle bännit? En todellakaan oo ostamassa uutta sourcea. En sit tiedä, oisko joku elämäänsä kyllästynyt tosikko ottanut musta demoa, kun kaverin kanssa laneilla kerrottiin vihollisten olinpaikat? Aattelin et onko mitään mahdollisuuksia saada bännejä pois, ja mihin e-mail osotteeseen kannattais meilata?

    Aika paskamainen juttu, ihan yllätyksenä tuli. Aikoinaan maksoin pelistä 45e, ei kiva.

    E: korjasin kuvan urlin ku ei toiminut. :E

    Kiitoksia jos vaivauduitte auttamaan. ;)
     
    Viimeksi muokattu: 21.05.2007
  2.  
  3. Juppeli

    Juppeli Regular member

    Liittynyt:
    14.05.2006
    Viestejä:
    153
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    En ole varma asiasta, mutta eikös ainakin osa noista anti-xiit(vai mitä nyt ovatkaan lääketieteelliseltä nimeltään) ohjelmista toimi niin, että ohjelma tunnistaa taustalla pyörivät ns. third-party ohjelmat ja anna niiden perusteella bänät (mm PB). Noista ohjelmista en osaa sen tarkemmin kertoa, mutta VAC voi luultavasti antaa bännit jos sinulla on joku oma ohjelma kautta jonkun muun ohjelma käynnissä (vaikkei se mitenkään liittyisi CSS:ssään).Eli lyhyesti ja selvästi: VAC luuli jotain ohjelmaasi (joka oli samaan aikaan käynnissä) cheatiksi, ja antoi sen perusteella bannit. En usko että tuolla vihollisten kertomisella vielä VAC-bannejä saa, vai saiko kaverisikin? Muistatko yhtään oliko sulla mitään erityisempää samaan aikaan käynnissä kun pelasit? Noitten bannien pois saanti on vissiin vaikeaa ja muutenkin vittumaista, mutta jokin keino siihenkin oli. Tästä saa uusi einsteini kertoa lisää. Mutta suosittelen lämpimästi pelin vaihtoa (esim. bf2 vie 100-0)

    E: Tämä on sitten vain yksi oma teoriani niistä useista muista
     
    Viimeksi muokattu: 21.05.2007
  4. Jophe

    Jophe Member

    Liittynyt:
    28.04.2007
    Viestejä:
    17
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kaverille ei ole mitään bännejä tullut, toistaiseksi. Viimeks ku pelasin, nii ei mul mitään normaalista poikkeavia ohjelmia auki ollu: msn ja mIRC. Kiitos hyvästä kommentista, ehkäpä ois korkee aika miettiä pelinvaihdosta, nimittäin uutta sourcea en ole ostamassa.

    Jos joku tietäis ton e-mailin, johon vois mailata nii oisin todella tyytyväinen :p. Itse en ainakaan pikaisella googletuksella löytänyt.
     
  5. Juppeli

    Juppeli Regular member

    Liittynyt:
    14.05.2006
    Viestejä:
    153
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    jos googlella yleensä meinaa jotain löytää, niin yleensä menee se 2h:d. Jos kaverisikin kiusasi nörttejä kertomalla niiden olinpaikat eikä saanut banneja, niin en usko että sinäkään sait sen takia. Ei sulla ole sitten mitään mukavaa veljeä joka olisi voinut käydä kokeilemassa vähän xiittejä kun silmäsi välttää? En usko että sitä osotetta googlella löytää, ja eikös se ole vaihtunutkin joku 6095845679857067809778 kertaa?
    Ja en usko että nuo ohjelmat saa vaccia laukeamaan. Ja eihän nuo bannit ole lopulliset vaan voi häippästä joskus ½ vuoden päästä (itsellä ei näin kylläkään käynyt). Ja onhan suurin osa valveen liittyvistä jutuista täysin henkimaailman asioita.

    Esim. nro 1 steamista (tapahtui minulla)
    [​IMG]

    E:
    En usko että banneja saat pois, vaikka odotellessa voit kokeilla uusia mm seuraavia pelejä:
    War rock(kokonaan ilmainen)
    Americas army(kokonaan ilmainen)
    Battlefield 2(ilmainen demo, peli+lisäosa maksaa n. 30€)
     
    Viimeksi muokattu: 21.05.2007
  6. Jophe

    Jophe Member

    Liittynyt:
    28.04.2007
    Viestejä:
    17
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Jees, tuli taas todistettua ettei VAC-systeemin toimivuus. Eikai tässä muu auta kuin siirtyä muihin peleihin. :) Jos joku viittis sen e-mailin tähän viel laittaa, mun mielest näin sen joskus jossain, en vaa muista missä.

    War Rockia joskus pelasin, tosin kyllästyin aika nopeesti.
    Battlefield 2 ainakin demon perusteella on varteenotettava vaihtoehto, joten eiköhän seuraava hankinta ole se. ;) Saa nähä.

    Kiitoksia vielä kerran.
     
  7. Tonzzasd

    Tonzzasd Regular member

    Liittynyt:
    26.06.2006
    Viestejä:
    129
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Juu-u. itellä napsahti tässä kans vac bannit, ihan mitään syyttä. Vituttaa moinen. Pikkuveljellä on noin 3 vuotta vanha accountti, jossa on vac bannit, minullekkin sanottiin että odottaa noin 1 vuosi ja bannit katoaa, ei oo vielä tähänkäänpäivään mennessä kadonnu ne. No, kiitos valve, en osta enää uutta kountteria.
     
  8. umpSh

    umpSh Regular member

    Liittynyt:
    28.09.2006
    Viestejä:
    494
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Eipä noita VAC-banneja suotta jaeta, ne vain tulevat viiveellä, joten ehdit jo kuvitella onnistuneesi huijaamaan huomaamattomasti. VAC-järjestelmä tunnistaa koneellasi pyörivät apuohjelmat ja tallentaa tiedon huijauksesta. Bannit lätkitään sitten useammalle peelolle kerralla, jotteivat pääse varoittamaan kavereitaan liian aikaisin.

    Monesti on todettu, ettei VAC-banneja tule turhasta, eivätkä muut kuin huijausohjelmat niitä aiheuta.

    Play fair & stfu.
     
  9. PetoZzi

    PetoZzi Member

    Liittynyt:
    10.02.2007
    Viestejä:
    58
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Joo ei niit todellakaa tuu "itestää" :D jengi vaa koittaa saada bannarit pois vinkumal :) semmost se on kun ei pärjää rehellisesti.
     
  10. Tom222

    Tom222 Guest

    Eiköhän niitä vac banneja ole joskus ihan syyttäkin annettu? Ainakin ite muistan lukeneeni jostakin näin.

    Edit: onneks en oo ite saanu koskaan vac banneja koodailusta ku lopetin ajoissa ;)
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 22.05.2007
  11. deleted-user

    deleted-user Guest

    Liittynyt:
    28.04.2007
    Viestejä:
    1,905
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Important

    All VAC bans are permanent - Valve has a zero-tolerance policy for cheating.


    Siinä se ,en usko että niitä pahemmin kannattaa kinua ,ehkä tuurilla voi saada pois.. ja sillä kuuluisalla koiranpentuilmeellä murjottaen. Muuta neuvoa ei ole.
    Sori vaan sun puolestas ,ei se järjestelmä näytä olevan vieläkään täydellinen ,eikä koskaan tule olemaankaan. Aina ne siellä jotain sählää.

    http://forums.steampowered.com/forums/showthread.php?t=138233
     
    Viimeksi muokattu: 22.05.2007
  12. Juppeli

    Juppeli Regular member

    Liittynyt:
    14.05.2006
    Viestejä:
    153
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    ite ainakin otin vac bannit sen takia että saisin mahdollisimman monen nörtin vittuuntumaan:d Joo enkä muutenkaan oikein suosittele war rockkia, sillä se on pirun buginen ja hakkereita riittää. Mutta kokeilemisen arvoinen ilmaiseksi. Mitään Valveen liittyvää en osta ennen kun ne on vaihtanut steamin pois ja kun noiden pelien henkinen ikä nousee.
     
  13. umpSh

    umpSh Regular member

    Liittynyt:
    28.09.2006
    Viestejä:
    494
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Banni kerrallaan se "henkinen ikä" kohoaa.
     

Jaa tämä sivu