Uutta rautaa vanhaan myllyyn.

Viestiketju Uutta tietokonetta ostamassa -osiossa. Ketjun avasi Jonetz 20.02.2011.

  1. Jonetz

    Jonetz Member

    Liittynyt:
    20.02.2011
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Terveeks.

    Dilemmaa pukkaa. Tekisi mieli saada hiukkasen suorituskykyä ulos wanhasta peltiuunistani. Nappulaa ei tällä hetkellä ole niin paljoa että viitsisi täysin uuden kokoonpanon laittaa. Tulin tuuminneeksi uutta näytönohjainta mutta en osaa kyllä sanoa kuinka kovaan rautaan kannattaisi satsata ennen kuin muu kone huutaa "No-Can-Do!" pullonkaulan iskiessä vastaan.

    Nykyinen kokoonpano:

    Emo: IP-35 Pro
    Prossu: Core 2 Duo E6750 ~2.7Ghz (jep, kellottamaton)
    Muistit: Corsair 4GB 800MHz
    Poweri: Nexus 530W

    Ja nykyinen näyttis 8800GTS 320MB, pelit vielä pyörivät mutta sulavuuden kannalta joutuu jo melko raa'asti vähentämään silmäkarkista, tietyissä tapauksissa.

    Harkinnassa siis uusi näytönohjain ja katse käynyt tuossa GTX460 1GB -kortissa. Onko tämä liian raskasta rautaa purtavaksi vanhalle veteraanille? Mitäpä luulette? Minua ei tosin haittaa jos näytönohjaimesta ei ihan kaikkia tehoja saisikaan irti, kunhan suurimman osan vekottimen kyvyistä saa valjastettua.

    Jos ehdotatte kellotusta, voin heti suoraansanoa etten koskaan ole kellottanut mitään ja pelkään että minun tuurillani todennäköisesti sulaa koko kone!

    --Jonetz
     
  2.  
  3. wasdasi

    wasdasi Regular member

    Liittynyt:
    02.04.2010
    Viestejä:
    2,355
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    48
    Kyllä tuohon kokoonpanoon voi vielä GTX 460:n laittaa, mutta sitä tehokkaampaa en kuitenkaan enään laittaisi.

    Kannattaa hankkia Gigabyten GTX 460 1GB OC. http://www.jimmspc.fi/tuote/GV-N460OC-1GI
     
  4. Jonetz

    Jonetz Member

    Liittynyt:
    20.02.2011
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Haa!

    Kiitoksia palautteesta. Voisinpa ehkä kokeilla myös tuon prossun kellotusta 3GHz:iin vakiojäähyllä. Saas nähdä mitä tulee, jos ei muuta niin ainakin syy laittaa koko kone uusiksi. ><
     

Jaa tämä sivu