Uutta potkua vanhaan koneeseen?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi aksu09 06.01.2008.

  1. aksu09

    aksu09 Member

    Liittynyt:
    01.01.2008
    Viestejä:
    27
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Nykyinen kone on kolmisen vuotta vanha ja olen nyt ajatellut hommata uuden näyttiksen agp väylään ja lisää ram muistia. Nykyisen näyttiksen toiminta ei ajureiden päivittämisestä huolimatta parantunut, joten ajattelin että noin 200 euron budjetilla ostaisin uuden näyttiksen ja samalla lisää keskusmuistia. Olisi hienoa saada ehdotuksia hyvän hinta/laatu-suhteen omaavasta näytönohjaimesta ja halvasta ramista. Nykyinen näyttis on Sapphire radeon 9200 SE ja ram 512 MB (PC2700 DDR SDRAM). Samalla olisi kiva tietää, tarvitseeko ostella ehkä uutta virtalähdettä tai lisätuuletinta:)
     
  2.  
  3. Ransester

    Ransester Active member

    Liittynyt:
    20.07.2007
    Viestejä:
    2,360
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    68
    Säästä rahasi kokonaan uusiin vehkeisiin. Ei tule kuin paha mieli kuluttaa 200euroa 3v vanhaan koneeseen.
     
  4. aksu09

    aksu09 Member

    Liittynyt:
    01.01.2008
    Viestejä:
    27
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Pahempi mieli tulee katsoessa tilisaldoa, kun ei uusi rauta sieltä halvimmasta päästä ole. Erikseen ostettuna osat tulevat mielestäni huomattavasti halvemmaksi, etenkin kun ei suurta osaa tartte uusiksi laittaa.
     
  5. jawa75

    jawa75 Regular member

    Liittynyt:
    10.11.2006
    Viestejä:
    728
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jos noilla oot pärjänny niin 200 euroa on aika raju raha. Muistit hinnat on tippunu nopeasti joten jos ostat tohon lisäks gigan kamman niin siihen tuskin muutamaa kymppiä enempää kuluu (siis huuto.netistä). Joten näyttikseen jää 150-170e ja sillä saa kevyesti parasta mitä agp-väylään löytyy, tosin kaupoista agp-väylään ei taida löytyä oikein mitään mutta huuto.netistä huudat 1950pron tai 7900-sarjalaisen niin noidenkin kanssa sun prosessoriks on jo pullonkaulana. Melkein viisainta olis katsoa koko pakettia, väki myy esim. emo+prossu+muistit samassa kasassa ja tohon päälle ostat näyttiksen. n.120e saa yksiytimisen (3800), emolevyn ja 1gt muistia. 161e:llä irtoaa jo kaksiytiminen emolevyn ja 1gt muistin kera.
     
  6. aksu09

    aksu09 Member

    Liittynyt:
    01.01.2008
    Viestejä:
    27
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kiitos ihan hyvistä ideoista. Ongelmana on vaan se, etten ole hirveä ekspertti tuon koneen anatomian kanssa ja etenkin monien eri osien kuten emolevyjen sun muiden sellaisten pelkkä asentaminen tuottaisi jo harmaita hiuksia. Prosessori tällä hetkellä on AMD Sempron 3000+ eli 2000 MHz. Onko se tosiaan jo niin aikansa elänyt, kun ei tavoitteenani ole kuitenkaan mikään hirmuinen tehopakkaus vaan semmoiseen peruskäyttöön ja pelailuun suuntautuva kokonaisuus?
     

Jaa tämä sivu