Eli hommasin tuossa vanhan hajonneen emolevyn tilalle uuden, joten vaihtoon meni myös prossu ja muistit. Tuossa löin kamat koppaan ja pistin koneen päälle mutta heittää bluescreenin kun windowsin kirjautumis-ikkunaan pääsee, jonka jälkeen kone boottautuu samantien. Koneen poweri ja näyttis ovat alkuperäistavaraa, kolmisen vuotta vanhoja. Kaikki muistit, jumperit jne. tarkistettu, että ovat paikoillaan kunnolla. Voiko olla, ettei tuo vanha 400w poweri pyöritä enään uutta prosessoria (Intel i5-2400) ja 3x 2gb ddr3 muistikampoja?
Kerroppa se powerin ja emon merkki ja malli. Jos emossa 2 kanavainen muistiohjain niin käytä vain parillista määrää kampoja (2x2Gb tai 4x2Gb). Emolevyn manuaalista löytyy kuinka 2 kampaa tulisi asentaa. Voi olla että powerina joku kiinan ihme, joka on rikkonut vanhan emon ja voi hyvin tehdä sen uudellekkin.
BIOS-asetuksia läpi käyty ja kaikki näyttäis olevan kohdallaan. Bluescreen tosiaan vain vilahtaa ja kone boottaa ittensä, joten virhekoodia ei ehdi lukea.
Biosista pystyy valitsemaan että BS ei lähde itsestään pois vaan täytyy painaa näppäintä: "Poista järjestelmävirheen yhteydessä tehtävä uudelleenkäynnistys käytöstä" "Disable automatic restart on system failure" Tuon kun löydät ja otat käyttöön niin kerkiää lukea ja bluescreenissä monesti on se 0x000000000x virhekoodi joka kertoo jotain kaatumisesta. E: http://pcsupport.about.com/od/findbyerrormessage/tp/stop_error_list.htm Tuolta löytyy linkkejä joissa on listoja virhekoodien merkityksestä.