Elikkäs vanha kone kaipaa päivitystä, tai ennemminkin korjausta, ja arvelin et emolevyn uusiminen poistaa ongelman. tällainen kiikarissa: http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=41704 Pitkään aikaan en oo seuraillu komponentteja sun muita et mitä kannattaa laittaa, Kun emon uusin tulee heti eteen muistit, prossu, uusi kovalevy sata linjaan ellen sitte ota ulkosta kovalevyä ja näyttis. tukeeko tuo emolevy ddr muistia, entä ide? Sais vanha kovat kiinni. Nykynen kone: amd athlon 3200+ 1.5 GB ddr Ide kovalevyt geforce 6600 GT Kai tossa tärkeimmät. Et mielipiteitä siitä et kannattaako tuo emo laittaa? Vaikutti ainakin tosi lupaavalta. Olen tietonen et täytyy ostaa myös muita osia siis. Tarkotuksena olis pelailla vähän uudempia pelejä pitkästä aikaa. Et ainaki uuden näytönohjaimen tartten. Kiitos
Tuohon emoon saa vanhasta koneesta kiinni tasan ne ide-laitteet, niitäkin vain kaksi. Ja tietysti Näyttiksen mutta tuo on kyllä niin käpy että ei kannata, kuten itsekin ajattelit. Sitten mainintana vielä että tulevaisuutta ajatellen tuo emo on surkea valinta sillä intelin kannoista tuo 775 alkaa hiipua uusien 1156 ja 1366 kantojen tieltä. Eli sille ei ole tulossa uusia tehokkaita prossuja etc. Ja sitten, virtalähdekin sun varmaan pitää ostaa, meinaan et tuossa nykyisessä kokoonpanossa on oletettavasti aika surkee.
http://eu.msi.com/index.php?func=prodmbspec&maincat_no=1&cat2_no=&cat3_no=&prod_no=1864 mitäs mieltä tuosta?
Kannattaa kahtoa AMD:n puolelta kans niitä osia. Sieltä lähtee halvemmalla kuin Intel ja tehokkaampaa. Toki jos menet ostamaan näitä Core i5/i7. AMD puolelta AM3 lankku, siihen AMD Phenom II X4 prossu ja DDR3 muistit niin kyllä passaa. Pääsee halvemmalla kuin ostaisi Intelin. Tuohon sun koneeseen pitää ostaa myös uus näyttis jos tuumaat pelata kun tuo 6600GT rupee olemaan vanhaa rautaa ja ei jaksa nykypelejä, tekisi liian kovan pullonkaulan koneeseen. Voitko heittää budjetin paljon oot valmis sijoittamaan koneeseen?