Eli olen hankkimassa uutta emoa,prossua,näyttistä ja muistit tietty... Ekaks kysyn et kannattaisko hommata intel:iä vai amd:tä? Tuplaytimellä tietty...Ja sitten semmonen asia että olis tarkotus käyttää xp:tä viel jonkun aikaan, niin osaako xp hyödyntää noita tuplaydinprosessoreita mitenkä hyvin? Ja sit muistista. ajattelin lähinnä 800 mhz muistia, mutta riittäiskö se 1gb viel vai pitäskö ottaa 2gb? tarkotus olis voida pelata uusia pelejä, mutta ei tartte ihan huippu detaljeilla pyöriä Ja sitten näyttistä aattelin lähinnä tota x1950pro:ta Onko ihan lahna? Ja emo sais olla semmone että olis varaa parantaa konetta jonkun verran myöhemmin sitte Sori olen peukku keskellä kämmentä näis asiois mut jos pikkasen viittisitte helppiä osien kanssa, ja mitä kannattais ostaa ja näin poes päin
Jotain budjettia olisi kiva tietää. Anyways: Emoksi: MSI P35 Neo-F, hyvän päivityskyvyn omaava emo. Prossuksi: Intel E6750, hinta/teho suhteeltaan paras prossu. Muistit: 2GB 800mhz, kannattaa otta 2x1GB, jotta ne toimii dual channelissä. Näyttikseksi: 8800GTS 320mb, Sapphire X1950XT tai X1950pro. Nuo ovat teho järjestyksessä, joten ota se mikä sopii budjettiin. Joudut varmaan ostamaan uuden kotelon tai vähintään uuden virtalähteen: Virtalähteeksi siis Antec NeoHe 430W tai jos koko kotelon haluat, Antec Sonata III on hyvä valinta, se sisältää powerinkin.
Eikös ne ole jotain melko kalliita. ~40€ 1gb muistista on sopiva hinta. PQI ja Buffalo ainakin tarjoaa melko edullisia muisteja. Nuo kalliimmat ovat tarkoitettu ylikellottajia varten... Kannattaa katsoa mistä tilaa, sillä hintaeroja löytyy melkoisesti. Mene osoitteeseen www.mbnet.fi/hintaseuranta Siellä valitset osat ja lisäät ne koriin, jonka jälkeen se näyttää mistä korin saa halvimmalla. Sano jos tarvitset apua osien sovittamisessa tuohon budjettiin.