Vanha on ati radeon hd 3600 ja vaihtoa ollaan tekemässä sen takia että onhan tuo jo vanhahko laite + mennyt jo vähän epäkuntoon, joutuu meinaan kynällä tökkimään tuulettimen käyntiin, se ei automaattisesti koneen käynnistyessä enää rupea pyörimään. Vähintään koomista sanoisin. Koneena on joku stnan paketti hp:ltä mutta ei siitä sen enempää. Olen katsellut uusia näyttiksiä ja näyttäisi siltä että tuollaisen 46xx HD-sarjalaisen saisi verkkokaupasta 50-65e hintaan. Senhän voi vaihtaa suoraan tuon vanhan tilalle, amiright?
Sulla varmaan pci-e se vanha näytönohjain? Minkälainen poweri ja muu kokoonpano sinulla? Jos kovin huono prosessori jne. niin esim HD4670 on hyvä hankinta.
Muista aina tarkistaa ensikski 1. Powerin riittävyys 2. Prossun suhde näyttikseen ja vaikuttaa että sulla on aika nuhapumppu kone et kylse menee sinne 50€ pintaa näyttikset. tosso olis sitä sun hintaluokkaa nähden 6. paras http://fin.afterdawn.com/vertailu/tuote.cfm/3395/club_3d_radeon_hd_2400_pro_256_mb__agp_ aika tylsän näköne vehje mutta kylläse iha perus käyttöön menee tarpeeks hyvin.
Ompas tullut paljon vastauksia, kiitos! Prossuna pelaa "AMD Phenom 8550 Triple-Core Processor (3 CPUs), ~2.2GHz Kyllä on pci-e emo ja poweria o 300w.
Minkä merkkinen virtalähde onko Bestec? Aika useassa HP:n pakettikoneessa on tuo ja laatu aika huono mutta hyvin riittää HD46** sarjalle. HD4670 ääni täältä.
HD4670/HD4770, ei mikään ihan tuhnuin prosessori kuitenkaan ole kyseessä ja peleissä merkkaa eniten näytönohjain. Jos siis haet pelitehoa johonkin uudempiinkin peleihin niin 4770 voi olla ihan järkevä valinta.
Ihan tuossa wowin maailmassa tulee pyörittyä niin tuo HD 4670 varmastikkin vastaa tarpeitani. Vielä yksi kysymys: uskotteko että tuo 300w poweri riittää? Ystävällä kävi niin että kun osti uuden näytönohjaimen niin sammui kone melkein heti peliin mentäessä ja diagnoisoimme viaksi powerin jonka hän sitten uusi ja vika korjaantui. Tietäisin missä vika kun jos näin itsellä kävisi, mutta parempi olisi tehdä vain yksi reissu.
Älä suosittele kysyjälle huonompaa ja hitaampaa näytönohjainta kuin mitä hänellä jo on. Me olemme neuvomassa päivityksessä/parannuksissa ja tämä ehdotus ei ole sellainen ati 4650 varmasti sopiva kortti jos vain poweri edes 300w ja pci-e löytyy
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=20566 (4670 teille laiskoille) lähti tänään tilaukseen ! Kiitokset avusta =) unohdin miksi tämän viestin postasin alunperin. Piti kysyä, onko mahdollista kytkeä tämä nykyinen sekä uusi näytönohjain samaan aikaan kiinni jos emolevyssä vaan tilaa?
Eipä saa noita ainakaan. Kyllä tuolla pelaa hyvin.. itellä oli tuo noin vuoden ajan, kunnes vaihdoin vähän parempaan rautaan. Pitäs kyllä pelittää maksimi asetuksil, mut riippuu millä resoluutiolla pelailet, ja kaikesta muusta raudasta jne.