Uusi mylly pelaamiseen, kuvankäsittelyyn ja videoeditointiin.

Viestiketju Uutta tietokonetta ostamassa -osiossa. Ketjun avasi Rigardian 05.10.2011.

  1. Rigardian

    Rigardian Member

    Liittynyt:
    13.07.2003
    Viestejä:
    47
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kone tilattu. Kiitos vastanneille - RatConille ja Vipetzkille!

    Tervehdys! Nyt on sitte vihdoin ja viimein aika rakentaa uusi pöytäkone ja dawnilaisten apuja, vinkkejä ja kokemuksia kaivataan.

    En tarvitse:
    - Käyttistä
    - Hiirtä (Jotain edullista langatonta näppistä voi ehdottaa, jos esim. itsellä on hyviä kokemuksia omasta näppiksestä: tuntuma, max käyttöetäisyys tms.)
    - Näyttöä
       - Mahdollisesti koteloakaan, mutta tästä lisää alempana. // Tätä ei nyt siis enää tarvitse miettiä.


    Kokonaisbudjetti voisi olla n. 800€, mutta jos esim parempaa päivitettävyyttä tai parempaa rahan vastinetta löytyy osien kohdalla, niin max 200€ lisää tuohon.
    Kokonaisbudjetti siten: 800 (+200) €, mutta 1000€ on ehdoton yläraja.

    Tässä yksi alustava setti ilman näyttistä, jonka valintaan tarvitsen eniten apua:
    [​IMG]

    Isoin kysymysmerkki tällä hetkellä onkin nimenomaan näytönohjain, koska näiden kehitystä ei ole tullut seurattua lähes ollenkaan moneen vuoteen. Sen tulisi kuitenkin suoriutua otsikoissa mainituista asioista mahdollisimman hyvin suhteutettuna hintaan, eli hinta/teho-suhde mahdollisimman hyvä.
    Sopiva haarukka tuolle voisi olla 200-300€, niin kokonaisbudjetti pysyisi tuossa ~800€:ssa. Joustovaraa on hieman ja varsinkin jos rahaa säästyy muusta, niin ehdottomasti suurin painopiste on tuolla näytönohjaimen ja emon valinnalla.

    EMO
    Onko tulevaisuutta ajatellen järkevää harkita esim http://www.jimms.fi/tuoteinfo/Z68-EXTREME3-GEN3?pid=1317847811622, eli kuinka iso merkitys on esim pci-e 3.0 verrattuna 2.0:aan yksittäisen näyttiksen kannalta ja tietysti kannattaisiko ennemmin hommata nyt jokin suhteellisen edullinen näyttis ja myöhemmin toinen samanlainen kylkeen (SLI/CFIRE -- Paketissa olevassa ei tukea) vai nyt 1 tuon 200-300€ hintaluokan näyttis. Seuraavan kerran rahaa tuollaiseen päivitykseen voisi olla n. vuoden päästä. Olen sen käsityksen saanut aiemmista jutuista täällä ja muualla, että parempi ottaa yksi parempi kortti useimmiten, mutta päteekö se myös tässä tapauksessa ja tuossa hintaluokassa.

    PROSSU
    Prosessori saa olla i5 2500k, vaikkakin pari ydintä lisää ja HT olisivatkin tarpeeseen videoeditoinnin puolella, niin en ole valmis maksamaan siitä niin paljoa lisää itse prosessorin hinnassa kuin emonkaan. Melkein satanen kun tulee pelkästään HT tuellisesta 4-ytimellisestä 2600K i7:sta.

    KOTELO // Tämän voi ohittaa. Selvitetty.
    Menisikö kyseinen setti ongelmitta myös 10v vanhaan full ATX kotelooni (leveys: 19.5 cm, syvyys: 48 cm, korkeus: 42.5 cm) ? -> LINKKI
    Tulisi sitten vähän niin kuin susi lampaan vaatteissa... tai ainakin joku.. supikoira. Mutta hyvä vaan jos tuon muutaman kympinkin voisi säästää tässäkin.

    Viimeinen kysymys on varmaankin tyhmä, mutta kysyn kuitenkin...

    Entisen pöytäkoneeni Enermax 350W powerin () ikä alkaa hipomaan jo tosiaan tuota kymmentä vuotta ja ampit jo spekseissa (mitä lie tilanne tällä hetkellä vanhuksella...) ovat:
    +3.3V @ 28A, +5V @ 30A, +5VSB @ 2.2A, +12V @ 22A, -5V @ 1A, -12V @ 1A

    Edelleen täysin toimiva vekotin, eikä ole aiheuttanut ongelmia vanhassa rouskussa.
    Eli ei siis varmaan enää mitään järkeä käyttää tuota laukeamisen kannaltakaan, mutta riittäisivätkö nuo tehot pyörittämään tuota settiä (+ mitä näyttistä ehdotetaankin) ja meneekö sen 20-pinninen liitin ongelmitta tuohon 24-pinniseen aiheuttamatta ongelmia. 4-pinninen lisävirta on.

    Kaikki rahan säästö on plussaa näin opiskelijalle, mutta ennemmin revin sen 50-60€ selkänahasta kuin riskeeraan osien hajoamista, jos sen riski on suuri.

    Kamalan sekavaksi meni, mutta toivottavasti joku saa tästä jotain selvää.

    Kiitos jo etukäteen kaikille vastaajille. :)

    EDIT: Tiputin coolerit paketista... Kellotukselle tuskin tulee tarvetta ainakaan alkuun ja itseäni ei haittaa, vaikka kone kuulostaisi maansiirtokoneelta. Ruukkasin budjettia hieman anteeksiantavammaksi.
     
    Viimeksi muokattu: 07.10.2011
  2.  
  3. RatCon

    RatCon Senior member

    Liittynyt:
    18.01.2010
    Viestejä:
    9,502
    Kiitokset:
    574
    Pisteet:
    193
    Kyseessä on hyvä emo, dual 8x/8x kahdelle näyttikselle joten ei tuossa rahat hukkaan mene. Hintaluokka tossa on vielä ok, kalliimpia emoja en hankkisi ellei oikeasti jostain syystä tarvitse kolmea näyttistä kytkettyä.


    Kyllähän tolla pärjää, ja saa nähdä mitä esimerkiksi Ivy Bridge tuo tulessaan.

    Jos siinä on ok ilmankierto niin miks ei.


    Alkaa käydä watit vähiin, varsinkin kun tykimpää näyttistä isketään kiinni. XFX tekee hyvää laatua halvemmalla, Se 450W tai mielummin 550W jos tulevaisuudessa kahta näyttistä harkitaan koneeseen.
     
  4. Rigardian

    Rigardian Member

    Liittynyt:
    13.07.2003
    Viestejä:
    47
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kiitos tiedoista :)

    Tätä täytyy kyllä harkita. Tuon 50€ lisää olen valmis emoon laittamaan.

    Olisi tosiaan mielenkiintoista kuulla jonkinlaista arviota tuosta, minkälaisissa hinnoissa Ivy bridget saattaisivat Suomessa pyöriä tullessaan 1555-kannalle (olettaen että huhut tästä pitävät paikkansa, että tulee 1555-kannalle). Odottaminen voisi tulla kyseeseen kolmessa tapauksessa: jos Sandyjen hinta laskisi merkittävästi noiden tullessa ulos, Ivyt eivät olisi yli ~100 euroa kallimpia kuin ko 2500k i5 tai kun nämä AMD:n Bulldozerit/Zambezit tulisivat jossain vaiheessa ulos ja todella näkisi niistä jotain luotettavaa tietoa - ja näiden mahdolliset vaikutukset myös esim em intelin hintoihin. Käsittääkseni Opteronit ovatkin jo ulkona.


    Hienoa. Vähän on tee se itse-miehen vikaa, että kyllä tuon kopan ilmankierron saan varmasti toimimaan. Kotelon modaus on ollut sellainen vähän sivuun jätetty mieliteko jo vuosia, joten katsotaan nyt tulisiko sille sitten todellista tarvettakin. :)


    [/quote]

    Ok. Tätä vähän osasin osasin odottaakin.. No, täytyy vielä odottaa, jos jollain olisi hyviä vinkkejä/kokemuksia noihin näyttiksiin koskeviin kysymyksiin.
     
    Viimeksi muokattu: 06.10.2011
  5. Vipetzki

    Vipetzki Regular member

    Liittynyt:
    29.07.2010
    Viestejä:
    1,519
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
  6. Rigardian

    Rigardian Member

    Liittynyt:
    13.07.2003
    Viestejä:
    47
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kiitos. Päädyinkin sitten lukemaan vinkkiesi perusteella GTX 560-malleista ja päädyin lopulta nimenomaan jälkimmäiseen 2Gt:n Titanium - malliin (POV/TGT).

    Tältä näyttäisi siis nyt: [​IMG]

    Suhteellisen hyvä tunne on nyt tästä kokoonpanosta, eli ymmärtääkseni jos suorituskykyä myöhemmin (esim vuoden parin päästä) tarvitsee hieman lisää, niin päivittelyä voi aloittaa sitten haluamallaan tavalla vaikka Ivy-prossuista (toivottavasti tulevat tosiaan 1155-kannalle) tai toisen näyttiksen lisäämisestä ilman että tarvitsee huolehtia esim. powerin riittävyydestä.

    Pari kotelotuuletinta, kaapelia tms härpäkettä heitän vielä settiin, mutta onko muuten mitään huomautettavaa?
     
    Viimeksi muokattu: 06.10.2011
  7. Vipetzki

    Vipetzki Regular member

    Liittynyt:
    29.07.2010
    Viestejä:
    1,519
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Juu toi näyttis kannattaa otta GTX 560 Ti malli. ja muistilla nyt ei ole kauheasti väliä. mutta ota prossujäähdytin vielä tohon: http://www.jimms.fi/tuote/DCACO-FP701-CSA01 ja pari tuulentinta ni pysyy lämmöt kurissa . Muuten näyttää loistavalta.
    Ja powerikin on ihan ok , 5 vuotta takuuta, ainoa vaan että joku valitti että pitää liian kovaa ääntä.. ? no eiköhän tuo kelpo vehje ole.
     
    Viimeksi muokattu: 06.10.2011
  8. Rigardian

    Rigardian Member

    Liittynyt:
    13.07.2003
    Viestejä:
    47
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Nyt on sitten paketti valmis, menee tilaukseen huomenna. Pari scythen 120 millistä laitoin jo tosiaan pakettiin. Toisen prossujäähyn otin myös ihan siltä varalta, että jossain vaiheessa tekee mieli kellottaa vähän. Sitten täytynee harkita ehkä myös muistien tuuletusta, mutta se ei ole nyt ajankohtaista.
    Melu itsessään ei haittaa ja valinta osui CoolerMasterin hyper 212+:aan - siitäkin huolimatta, että kiinnitys ei ole joidenkin mukaan paras mahdollinen. Onhan tuossa kuitenkin taustalevy, joten luulisi menevän riittävän tiukkaan prossuun kiinni.
    Hieman tiukille taitaa tosin mennä mahtumisen kannalta tuohon 190mm leveään koteloon, mutta katsotaan sitten...
    Melu ei tosiaan ole itselle ongelma, kun on tavallaan tottunut kunnon turbiiniääniin ;D

    Kiitos ja kumarrus vastanneille :)
     
    Viimeksi muokattu: 07.10.2011

Jaa tämä sivu