Uusi emolevy

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Chew6 23.03.2008.

  1. Chew6

    Chew6 Member

    Liittynyt:
    23.03.2008
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Uutta emolevyä tässä ollaan hankkimassa, kun vanha socket 939-kantaseen ei löydy semmosta prossua, jonka haluaisin joten siksi aattelin ostaa uuden AM2-kantasen emolevyn, mutta en tiedä niistä oikein mitään että mikä olisi paras vaihtoehto. http://tietokonekauppa.kauppakulma.com/tuote.php?ryhma=78&pid=3 Tuolta olen katsellut erilaisia vaihtoehtoja ja hinta saisi olla korkeintaan 100-170€ about. Kunhan tuon uuden emolevyn hankin niin ostan 2,8ghz tai sitä suuremman prossun siihen. Mutta mikä siis noista olisi tosiaan paras? Vai löytyykö jostain muualta parempia vaihtoehtoja kuin nuo tuohon hintaan (100-170€) suhteutettuna?
     
  2.  
  3. Chew6

    Chew6 Member

    Liittynyt:
    23.03.2008
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Hankkisin siis ihan vaan siksi, että pelit pyörisi paremmin ja nuo intelin prossut ovat aika kalliita niin sen takia mieluummin AMD/AM2-prossun ja emon haluaisin
     
  4. flyornot

    flyornot Regular member

    Liittynyt:
    15.11.2005
    Viestejä:
    153
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Osta Abit IP35-e jos intel kelpaa, halpa emo, eikä ne intelin prossut sen kalliimpia mielestäni ole, kunhan et vain osta sitä uusinta ja parasta.
     
  5. Chew6

    Chew6 Member

    Liittynyt:
    23.03.2008
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Mietityttää vain miksi kaikki suosittelevat inteliä tukevia emolevyjä? Toisessakin paikassa suositeltiin AMD:n sijasta inteliä, mutta en tiedä miksi
     
  6. flyornot

    flyornot Regular member

    Liittynyt:
    15.11.2005
    Viestejä:
    153
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Turhaan ihmettelet. Ostat jomman kumman, molemmat ajaa aivan saman asian, etkä sitä käytössä tule huomaamaan onko sisällä amd vai intel.
     

Jaa tämä sivu