Uusi emolevy rikkinäinen (?)

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi CoffeeHou 12.11.2005.

  1. CoffeeHou

    CoffeeHou Member

    Liittynyt:
    22.07.2005
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ostin emolevyn (ASUS A7N8X-XE, nForce2 Ultra) sekä kotelon (ANTEC SLK1650BEC SMARTPOWER 350W). Näihin olen sitten laittanut seuraavat kömpönentit:

    Prosessori: AMD ATHLON XP 2100+, SOCKET A
    Näytönohjain: CLUB3D RADEON 9100 8xAGP
    Muisti: 512 MB DDR 333MHZ VM PC-2700, CL2.5
    Kovalevy: Maxtor 80gt

    Ongelma on, että kone ei lähde käyntiin laisinkaan. Ainoastaan kotelo-, prosessori- ja virtalähteentuuletin alkaa pyörimään, kun virrat laittaa päälle. Mitään ei tapahdu eikä kuvaa ruutuun. Kone ei reagoi mitenkään vaikkei näytönohjainta laita paikalleen (kait sen jonkulaista piippausta pitäs tuottaa). Jos muistikampaa ei laita, tulee "piippausta".

    Emolevy ei suostunut toimimaan vanhassakaan kotelossa vanhalla virtalähteellä (joka on toimiva), joten uudessa kotelossa/virtalähteessä ei varmaan vika ole.

    Toisessa emolevyssä (MSI KT3V) nuo komponentit toimivat. Oon tarkistanu, että prosessori on kunnolla ja oikein kiinni, kokeillut toista muistikampaa (en nyt muista minkäväyläistä) kaikkiin muistipaikkoihin sekä toista näytönohjainta.

    Eli onkohan nuista osista joku jollain ihmeen tavalla yhteensopimaton tuon asuksen emolevyn kanssa ? Tuntuu kyllä, ettei tässä muuta vaihtoehtoa voi olla ku syntyjään viallinen emolevy (?)

    Aattelin nyt kuitenki kysyä, jos jollaki tulis joku kikka mieleen, ennen ku kannan tuon emon takasi kauppaan.
     
  2.  
  3. Beaver

    Beaver Regular member

    Liittynyt:
    22.10.2002
    Viestejä:
    421
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Awardin biosissa tuo "ei piippausta" on merkki emolevy- tai virtalähdeongelmasta. Yksi piippaus tarkoittaa "kaikki kunnossa". Yrittääkö koneesi lukea muita mahdollisia boottaavia asemia, kuin tuota kiintolevyä? Esim. levyke- tai cd-asemia.
     
  4. Osku87

    Osku87 Regular member

    Liittynyt:
    30.11.2004
    Viestejä:
    2,634
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Kun kärräät takuuseen niin kannattaa sitten selittää kaikki nuo testivaiheet mitä täälläkin. Vakuuttaa kaupan sedän paremmin... ;)
     
  5. CoffeeHou

    CoffeeHou Member

    Liittynyt:
    22.07.2005
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    En tiedä mitkä buuttijärjestykset on kun en biossiin asti pääse. Olen kyllä suurimmaksi osaksi testaillut ilman kovalevyä, mutta pitäisihän sitä ilman sitäkin kone käynnistyä ja ruutuun jotakin virheilmoitusta sun muuta pukata.

    Lähetin muuten viime perjantaina sähköpostia, josa selitin nuo samat hommat, sinne liikkeeseen mutta eipä ole vielä mitään vastausta kuulunu. Pitänee varmaan mennä ihan paikan päällä käymään, että sais tämän asian tästä jotenki edistyyn.
     
  6. Beaver

    Beaver Regular member

    Liittynyt:
    22.10.2002
    Viestejä:
    421
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    En kysynytkään bootijärjestystä, vaan yrittääkö se edes lukea mitään levyasemaa? Valot vilkkuvat aseman kohdalla mikäli yrittää. Pistä se kiintolevy vaan paikalleen.
     
  7. Osku87

    Osku87 Regular member

    Liittynyt:
    30.11.2004
    Viestejä:
    2,634
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Beaver: Ei varmasti, jos se ei kerran pääse edes biossiin asti. Vasta biossin käynnistymisen jälkeen aletaan ladata käyttöjärjestelmää joko kiintolevyltä tai muusta paikasta.

    Tässä tapauksessa on aivan sama, onko kiintolevy kiinni vai ei. Kummassakin tapauksessa sen pitäisi käynnistyä pidemmälle eli ainakin siihen biossin posteihin.
     

Jaa tämä sivu