Jos tässä konetta alkaisi lähiaikoina kokoamaan, niin onko nyt vähään aikaan ilmestymässä uusi komponentteja (näytönohjain, emolevy, prossu yms.), joita kannattaisi odottaa?
Riippuu siitä kuinka lähiaikoina olet konetta kokoamassa. Muutaman kuukauden sisällä tulee atilta uudet dx10 näytönohjaimet, ja intel laskee core 2 duo prossukensa hintoja. Amd:ltä on jossain vaiheessa myöskin tulossa uudet prossumallistot.
Lähiaikoina = kuukausi - 2 kuukautta. Osaakko sanoa kauanko menee, että tulee amd:ltä ne uudet prossut? Ovat sitten aika kalliita varmaankin... Miten tuo dx 10 vaikuttaa? Toimiiko siinä silti vanhemmat pelit, jotka eivät ole tarkoitettu dx 10:lle?
Voin sitten varmaan alkaa tässä nyt lähipäivinä alkaa tuota konetta kokoamaan, kun ei ton yhden ketjun mukaan sitä dx 10 näytönohjainta kannata kai vielä asentaa?
Siis jos nyt olet konetta kokoamassa, niin tottakai kannattaa hommata vaikka 8800gts 320Mt. Siinä on hinta/laatu suhde parhaimmillaan (~300€). dx10 ja dx9 pelejä voit tuolla pelailla aivan normaalisti. Se on yksi tehokkaimpia kortteja mitä markkinoilla on kaikilla rajapinnoilla. Ja jos vistaa olet hankkimassa, niin ainoa tapa jolla pääset nauttimaan tulevista peleistä/dx10:stä on ostaa dx10 näytönohjain. amd:ltä on nuo uudet prosut tulossa vasta useamman kuukauden kuluttua.
No tämä on hieman vanha ketju, mutta en ole kiireitteni vuoksi ehtinyt vielä konetta hankkimaan, eikä ole ollut Verkkokaupassa kaikki osiakaan vielä. (Tänään eka päivä kun kaikki olisivat saapuneet). Sitten ajattelin, että jos en kesällä kuitenkaan kovin paljoa koneella ole (ainakaan niin paljoa kuin talvella), niin kannattaisiko siirtää tuo koneen osto vasta syksyyn? Osaako kukaan sanoa näin etukäteen mitenkä noita prossuja ja näytönohjaimia tulee markkinoille kesän aikana? Ainakaan nyt ei taida niitä DX10 pelejä vielä kovinkaan paljoa olla
No luulisin että noiden E6*20 sarjan prossut sekä Quad prossut halpenevat. sekä AMD:lta tulee 4 ydin prossut varmaan jossain vaiheessa ja ATI julkaisee DX10 kortteja sekä nVidiakin varmaan noita lisää julkaisee. eli ei se huono päätös ole muuttaa suunnitelmia, jos kesällä konetta ei tarvi.
Noniin herätänpä taas tämän aiheen henkiin ;D Eli kysymys on sama kuin alun alkaeenkin, eli onko tulossa nyt uusia komponentteja kauppoihin? Kun ei viiti konetta koota ja sitten huomata, että osat ovat vanhoja ja tehottomia. Mitä hyötyä on 4-ydin prossusta?
Pelatessa et hyödy neljästä ytimestä kuin muutamassa pelissä esim Supreme Commander. Hyötyohjelmia käytettäessä Q6600 on paljon tehokkaampi kuin mikään C2D. Kuukausi sitten Intel laski huomattavasti kyseisen neliydin prosessorin hintaa ja toi markkinoille uusia C2D prosessoreita. Jos nyt meinaat konetta hommata, niin ehdottomasti Intel C2D E6750. Näytönohjaimeksi voi edelleen suositella GF 8800 GTS 320MB. Markkinoiden 3. paras näytönohjain ja hintaa vain ~280e. En tiedä koska uusia näytönohjaimia on tulossa markkinoille.
Q6600 hinta on sen verran pohja lukemissa että se on kannattava ostaa, ja 8800gts 320Mb on vieläkin kova kortti. 4ytimen hyöty tulee esille monessakin asiassa. Pystyt ajamaan useampia raskaita sovelluksia kerralla niin ettei kone hidastu käyttökelvottomaksi, ja piakkoin markkinoille alkaa tulemaan myös pelejä jotka tukevat 4 ydintä jotka toimivat huonommin 2 ydin prosessoreiden varassa. Vaikka ns. tehokkaammat 2 ydin prosessorit ovat samoissa hinnoissa q6600 prossun kanssa, niin ne tulevat jäämään varmasti jalkoihin peleissä/ohjelmissa jotka tukevat 4 ydintä.
neliydinprossut ovat reilusti tehokkaampia ohjelmilla, jotka on optimoitu hyvin neliydinprosessoreille. Näitä on jotkut videonmuokkaus- ja pakkausohjelmat ja muut. Tulevaisuudessa kuitenkin ohjelmien (ja pelien) tekijät alkavat optimoimaan pelejään kunnolla neliydinaikaan, onhan nyt jo supreme commander ja pian alan wake.