Uuden tekijänoikeuslain voimaantulo ???

Viestiketju Vapaata keskustelua -osiossa. Ketjun avasi download 06.10.2005.

  1. download

    download Active member

    Liittynyt:
    10.01.2004
    Viestejä:
    1,992
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Onko kellään tietoa millä ajalla tuo uusin laki astuu voimaan. Ei löydy hitustakaan siitä tietoa. Vai onko tämän lain voimaantulo niinkuin suomen hallituksella yleensä. Työttömyysturvan, verohelpostusten ja eläkekorotusten lait astuu voimaan siirtymäajalla mutta tuollaiset kansalaisen oikeuksia polkevat lait välittömästi. Kumma ettei takautuvasti.
     
  2.  
  3. gerbiili

    gerbiili Active member

    Liittynyt:
    07.08.2004
    Viestejä:
    1,848
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Eikös se pidä vielä korkeimmalla hyväksyttää? Luulisin että siitä selvästi tiedotettaisiin kuitenkin, milloin astuu voimaan.
    Taih, voihan se olla lobattu niin että voimaantulosta ei tietoa anneta että päästään keräämään tietämättömiltä lataajilta kunnon sakkorahat.. Vaikka siitä ei ymmärtääkseeni pitäisi saada sakkoja (niihnoh, infoa tulee joka suunnalta erillaista, myös lain laatijoilta...) niin eiköhän siitä voida juostaa ettei pääse teostot sun muut köyhtymään.
     
  4. pkaksp

    pkaksp Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    11.01.2005
    Viestejä:
    12,233
    Kiitokset:
    53
    Pisteet:
    128
    Siirsin pois p2p-alueelta vaikka tämä asia paljolti p2p-käyttäjiä koskettaakin.
     
  5. -Rex-

    -Rex- Regular member

    Liittynyt:
    18.03.2005
    Viestejä:
    491
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    @ http://www.digitoday.fi/tekijanoikeus/

    "Nimittömänä pysyttelevä lähde sanoo, että opetusministeriö arvioi lain tulevan voimaan muutaman viikon kuluessa, ei kuitenkaan tässä kuussa.

    Laki pitää julkaista säädöskokoelmassa, ja se tarvitsee vielä allekirjoituksen presidentin esittelyssä. Esityksessä on myös joitain pykäliä, joiden voimaan tulosta säädetään erikseen. "
     
  6. download

    download Active member

    Liittynyt:
    10.01.2004
    Viestejä:
    1,992
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Ehdin jo ihmetellä että mihin ihmeeseen koko viestiketju katos :D
     

Jaa tämä sivu