uuden koneen kasaus..ongelma

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Turtsi 08.01.2008.

  1. Turtsi

    Turtsi Member

    Liittynyt:
    08.03.2007
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kone : IP35-E, E6750, 8800GT 512, 2x1Gb DDR2 800mhz, corsair VX550, Samsung 160gt, Samsung syncmaster 913N 19"

    Näyttö ja kovo vanhoja(toimivia) ja muut komponentit uusia.

    Kaikki pitäs olla reilassa mutta kun käynnistän niin näyttö ei anna kuvaa(ei POSTaa). En pääse edes biosiin. Kokeilin vasta sitä läppärin kans toisena näyttönä niin toimi. Olen epäillyt kovoa että vetelee viimeisiään mutta eihän sen pitäs tohon vaikuttaa? ja lisäksi dvd-asema ei ole asennettu ko ide piuha ei yllä sinne asti..eihän tämänkään pitäis vaikuttaa koneen käynnistymiseen?

    Vanhoilla komponenteilla teki saman ettei näyttö antanu kuvaa..epäilin silloin että oliko vanhan vanha näyttis menny rikki mutta sama jatkuu uudella gtllä niin en tiä mistä on kyse.

    mitään virhettä emo ei huuda..



    Testatut : Kovo kunnossa, cmos clearing, Ram palikka testattu joka slotissa, prossu käytetty irti ja asennettu takas


    alkaa keinot loppua..oisko kellään mitään ideaa mikä vois olla?
     
  2.  
  3. Turtsi

    Turtsi Member

    Liittynyt:
    08.03.2007
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    niin ja se lisättäköön että kone tuulettimet käynnistyy normaalisti muttei POSTaa eikä pääse biosiin vaikka on bios bootattu yms
     
  4. nurmoosta

    nurmoosta Active member

    Liittynyt:
    15.01.2004
    Viestejä:
    2,365
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Onko kaikki virtapiuhat oikein,tarkista emon manuaalista,sama näyttiksen kohdalla. Tapahtuuko mitään; tuulettimet,kovo? Riittääkö virtalähteen teho,onko ehjä? Onko emo oikein kotelossa; maasulku koteloon mahdollinen jos ruuveja väärissä paikoissa...
     
  5. Turtsi

    Turtsi Member

    Liittynyt:
    08.03.2007
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Virtapiuhat pitäis olla OK. 24 pinnninen power connector paikoillaan, ATX4P1 lisävirtana näyttikselle(kö..), GT:ssä 2 lisävirtapiuhaa, jotka kytketty poweriin. Kaikki tuulettimet pyörii (kotelo, prossu, näyttis).

    Kovo toimi ainakin veljen koneessa.

    Virtalähde on Corsairin VX550W että luulis riittävän ;)

    Emo on kiinni kotelossa joka paikasta eli 9 ruuvilla.

    Alan epäillä tuota poweria vai onko tuo mahdollista, että tuulettimet pyörii ja kone käy jos poweri on paskana? Tuolla powerilla taitaa olla 5v takuu sentään.



     
  6. tiimarko

    tiimarko Regular member

    Liittynyt:
    01.07.2007
    Viestejä:
    290
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ootko koittanu nollata BIOS:in?
    Siis jumpperilla...
     
  7. nurmoosta

    nurmoosta Active member

    Liittynyt:
    15.01.2004
    Viestejä:
    2,365
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Onko ne paikat varmasti oikeat? Varmista ettei ole oikkarissa koteloon mistään.

    -Kokeile toisella virtalähteellä. On myös mahdollista että emo on viallinen.

    Kootessani konetta teen ensikokeilun ilman koteloa ja varmistan että pääsen biosiin ja kone boottaa halutusta paikasta. Eli pöydällä vain emo,virtalähde,näyttis,prossu(+jäähdytin),cd/dvd,muisti,näppis. Noin toimien säästyn turhalta ruuvailulta, jos jokin osa ei pelaa. Ja on helppo vaihdella ja tehdä "koeponnistuksia"
     

Jaa tämä sivu