Uudelle pelikoneelle kotelo

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi shalloa 03.01.2009.

  1. shalloa

    shalloa Regular member

    Liittynyt:
    13.06.2008
    Viestejä:
    192
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Haen koteloa jotain antec p182 tyylistä,mutta halvempaa.budjetti on 40-80€.Kotelossa pitäisi olla 3-6 12cm tuulettimelle paikat tai voi olla myäs 2 14cm.onko Sonata III kopan poveri hyvä?Ulkonäköäkin saisi olla.
     
  2.  
  3. Gocom

    Gocom Active member

    Liittynyt:
    24.02.2006
    Viestejä:
    1,115
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    - Minkä luokan kotelo, mille emotyypille? ATX?
    - Minkä kokoinen näytönohjain ja poweri sinne tulis mahtua?
    - Kuinka monelle kiintolevylle tulisi riittää paikka?

    Note: 6 tuuletinta on aika paljon, ainakin näin äänellisesti. Koska tuulettimien ilmavirta tulee osumaan ritilöihin, reikiin ja suodaattimiin tulee koneesta aikamoinen *suhhhhhhhh* -ääni. Tietty yksi tapa on poistaa kaikki esteet tuuletinten edestä jolloin kotelo hiljenee, jossa tosin on omat lika/pölyhuolensa.

    No, jotain edullisesta luokasta...

    Perus ATX koot (mahtuu vähän kaikki sisään):

    - Antec Sonata III
    - Antec Three Hunred
    - CoolerMaster Mystique II
    - NZXT Hush Silent
    - Thermaltake M5
    - Thermaltake M9

    Pienemmät ATX kotelot:

    - Aerocool Vtouch
    - Chieftec AEGIS

    Jotain niin muovia, mutta ne jotka pitävät joulukuusista pitävät näistä:

    - NZXT Apollo
    - NZXT Guardian

    Jotain mikä muistuttaa ulkonäöltä P182:lta:

    - Fractal Design Define

    Yksikään noista ei ole äänieristetty tai muutenkaan mitenkään hirveän ihmeellinen, kuten hinnasta voi olettaa. Eristysaineet ja kaikki tassut, sekä ruuvittomat kiinnityssysteemit kun eivät hintaan ihan oleellisesti mahdu näyttöjen ja hienojen alumiinisten ovellisten etupaneelien ohella. Joten et saa täysin P182:n oloista 50 egen hintaluokasta. Joko se näyttää siltä, tai siinä on samoja ominaisuuksia, ei tosin useiden kerrosten ovia.

    Ne jotka nostaisin noista esille on Antec Three Hunred, mutta periaatteessa voit ottaa noista minkä tahansa. Niin halpoja laatikoita ne ovat ettei niissä paljon eroa ole, muuta kuin että joihinkin se on helpompi kasata koska et tarvitse niin paljon ruuveja.
     
    Viimeksi muokattu: 03.01.2009
  4. k0p3

    k0p3 Regular member

    Liittynyt:
    24.08.2008
    Viestejä:
    387
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Haet p182 näköistä vai ominaisuuksiltaan samanlaista koteloa?

    Antecin Three Hundred on ihan hyvä kotelo tuohon hintaluokkaan (~60e)
    ja pysyy riittävän viileänä. Hienon näköisenki siitä saa ku esim laittaa kaksi 120mm ledi tuuletinta etupaneeliin (näkyy etupaneelin läpi). :p Vakiona siinä tulee yksi 120mm taakse sekä 140mm kattoon. Mahdollisuus kaikkiaan viiteen tuulettimeen (4x120, 1x140). Tässä ei tule kuitenkaan virtalähdettä mukana. Miinuksena tässä kotelossa on kiintolevyjen kiinnitys (metalli metallia vasten, voi aiheuttaa "meteliä").

    Sonata III 500W poweri riittää helposti pyörittämään esim. kokoonpanoa E8500/hd4870, mutta kotelo ei ole ehkä niitä kaikkein viileimpiä.
     
    Viimeksi muokattu: 03.01.2009
  5. shalloa

    shalloa Regular member

    Liittynyt:
    13.06.2008
    Viestejä:
    192
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tulis pq5-pro
    hd4870
    corsair 450 vxeu

    Mietin vähän,niin ei tarvi olla kuin kolme tuuletint,.esim.1kyljessä,1 takana,1edessä ja sillein.
    Alkoi toi hush kiinnostaa.Mahtuuko siihen enemmän kuin kaksi tuuletinta ja onko jollain kokemusta kyseisestä kotelosta?Ois meenaa hyvä kun olis varmaa hiljanen.
    Ajattelin laitta hushiin sitten kaks tällästä:NF-S12-1200
    Onko hyviä ja onko vaikea asentaa kokoamisen jälkeen

    EDIT:Voisitteko laitta muita aika hiljaisia koteloita koska hush:issa on ohuet ääni eristykset ja on aika kallis
     
    Viimeksi muokattu: 03.01.2009
  6. mymyller

    mymyller Guest

    Tuommoinen Antec on ihan näppärä ja siistin näköinenkin.. Kotellossa on äänieristykset ja kiintolevykehdot ovat mainiot.. Myös ilmanvaihto toimii erinomaisesti.

    http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=20480

    Eikä oikeastaan tuulettimien määrä ratkaise hyvää ilmanvaihtuvuutta, vaan niiden sijoittelu sekä kotelon suunnittelu.. Esim. kahdella hyvällä tuulettimella pärjää oikein hyvin vaikka kellotteleekin..
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 03.01.2009
  7. Gocom

    Gocom Active member

    Liittynyt:
    24.02.2006
    Viestejä:
    1,115
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Lisää koteloja? Huh huh, vähän vaikea homma, kun solokin on nyt listattuna pienemmistä, johon tosin eivät mahdu kovinkaan suuret osat...

    Et oikein saa tuohon hintaan koteloa (tai halvemmalla) joka on alumiinia+kestävä ja laadukas, sekä siinä olisi äänieristysmateriaalia valmiiksi, sekä helposti laajennettava. Kunnon äänieristysmatto joka ei ole pelkkää styroksia maksaa jonkun verran puhumattakaan muista ominaisuuksista, kuten tuplakerrosalumiinista jonka välissä on äänieristeet. Erityisesti hinta kasvaa kun se on valmiiksi asennettuna koteloon.

    Noiden mainittujen koppien lisäksi on tuohon budjettiin saatavilla tavallisia peltipurkkeja, toimistominejä sekä modarien suosimia empty canvas halppiskoppia, joissa ei ole mitään turhaa.

    Hush:ssa on oletuksena kaksi tuuletinpaikkaa, joten et saa siihen enempää normeja tuulettimia ilman lisäyksiä.

    Mitä tulee tuulettimien asentamiseen, osaa sen apinakin ja tuossahan hushissa tuuletinpaikat ovat oletuskohdissa, joten niiden kiinnittämisessä ei tulisi olla ongelmia.
     
    Viimeksi muokattu: 03.01.2009
  8. jarkko.83

    jarkko.83 Regular member

    Liittynyt:
    10.12.2004
    Viestejä:
    574
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  9. shalloa

    shalloa Regular member

    Liittynyt:
    13.06.2008
    Viestejä:
    192
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26

Jaa tämä sivu