Olen lukenut tämän keskustelu foorumin ensimmäisen sivun kaikki aihetta koskevat viestit läpi, kokeillut portforwardin ja afterdawnin ohjeita eivätkä portit siltikään toimi. Kokeiltu on viitisen kertaa ja NAT senkun blokkaa sisään tulevat yhteydet utorrentissa. Boksi on Telewellin TW-EA510. Mennessäni boksi asetuksiin portforwardin ohjeiden kautta ja laittaessani haluamaani porttia auki, tallennuksen jälkeen ko. porttia ei näy 'porttilistassa'. Utorrent sanoo joka kerta, portti testiä tehdessä, "Checking port 34164 on 91.xxx.xxx.xxx...Error! Port 34164 does not appear to be open" Ja hei, voisiko tuota ip -osoitetta, joka tulee tuossa porttitestissä, määrittää kiinteäksi ip -osoitteeksi?
Siis olet laittanut koneen sisäisen ip:n asetuksiin? ja tarkastanut ip:n ipconfig komennolla komentorivistä? Kun kaikki on laitettu modeemin päästä kuntoon niin olet kirjoittanut tiedot flashiin (save config to flash), niin ja palomuurista tietenkin sallittu kaikki µtorrentin yhteydet.
Jos asetukset eivät tunnu tallentuvan, voi vika olla siinä, että jotkut boksit vaativat vielä erikseen restartin. IP, joka omalla koneellasi on, voit todennäköisesti valita kiinteäksi. Ulkoista IP:tä (siis se minkä muut internetin käyttäjät näkevät) 91.xxx.xxx.xxx, et pysty kiinteäksi muuttamaan paitsi pyytämällä operaattorilta. Kuten kiiveri sanoi, laitat telewellin asetuksiin portin ohjauksen tietokoneen omaan osoitteeseen, joka voi olla 10.x.x.x tai 192.168.x.x
Itellä on kanssa sama poksi mutta 510v2 ja en ole saanut porteja toimimaan.OLen puhkonut niitä täällä olevien ohjeiden mukaan mutta onko illä väliä että onko kiintee ip vai ei? Voiko se vaikuttaa ettei portit toimi?=?=?
Itse en ole ainakaan määrittänyt kiinteätä ip:tä ja hyvin toimii, laittaa virtual serveriin oikeat ohjaukset ja sitten vielä varmuudeksi laittaa boksin palomuurin packet filtteriin säännöt niin pitäisi toimia, tallentaa flashiin vain lopuksi. Vaikka tämä telewell 501v3 välillä tuntuu jostain syystä hävittävän ohjaukset, mutta eipä siinä kauaa mene, että laittaa uusiksi.
Terve, "laittaa boksin palomuurin packet filtteriin säännöt niin pitäisi toimia" Mitähän tuohon packet filtteri osioon pitää sitten lätkäistä? Voisiko joku avustaa, itsellä twea-501 v3 ja torrentti ei löydä portteja vaikka olen vaihtanut iipeen pysyväksi ja tehnyt torrentille virtual serverin. Nyt ilmeisesti pitää vielä laittaa tuo packet filtering kanssa.
Joop ei tunnu auttavan, vaihdoin käyttöön tämän bitcometin ja nopeus on maksimissaan siinä 100kt. Mitä tuolla btcmtin oikeassa alakulmassa meinaa kun siellä on iposoite ja oranssi pallero varustettuna "not connected" tuumauksella?
Mikä kaista löytyy? Kuitenkin jos siinä on se oranssi pallo niin jossain on vielä vikaa. Kannattaa tarkistaa asetukset vielä. Oletko flashiin tallentamisen jälkeen uudelleenkäynnistänyt modeemia? Eli sieltä oikeasta alakulmasta restart ja nykyisillä asetuksilla tms.
Yhteyden pitäisi olla 8/1 eli nopeampaa pitäisi tulla kuin 100kt. Se 100kt tulee joskus, yleensä on siinä 50kt menossa koko ajan. Voisiko olla että sonera on pistänyt rajoituksia nettiliikenteeseen? Mitä kannattais niinku tehdä? Niin, ja olen tosiaan tehnyt monien vaihtoehtojen kanssa tuota porttien ohjausta: 1.hakenut staattisen iipeen commandista 2.vaihtanut windowsin internetasetuksista iipeet oikeiksi (staattisiksi) (mitä muuten tulee tuohon alimpaan eli alternate dns address?) 3. Olen käynyt serverissä laittamassa joko virtual serverin tai häslännyt jotain palomuurin packet filterin kanssa. Nyt on tilanne etten ole laittanut windowsille staattista iipeetä, vaan se hakee sen automaattisesti. Serverillä taitaa olla packet filter bitcometille. No jokatapauksessa tulos on sama, eli maksimissaan tulee ehkä 150kts.
Maukku lue tuo http://keskustelu.afterdawn.com/thread_jump.cfm/284482/3222480-729026 SIinä on ohje dc++ aktiivi mut sain tolla oman µtorrentini toimimaan pitkä Kvitutuksen jälkeen. Luet tuosta että pitääkö tehdä kumpaakin boksisi kohdasta asetuksetohjelmalliseen palveluun ja packet filteriin. Itellä oli et yhessä kohtaa väärä ip elikkä huolella mut tuolla pitäs saada toimimaan lue kaikki viestit jos et 2. sivun jälkeen saanu toimii tolla pitäs saada.