Laitan koneen edessä olevaan USB-porttiin laitteen kiinni. Kone ilmoittaa, että portti on USB 1 portti ja laite voisi toimia nopeammin USB 2 portissa. Mielestäni ennen kyseistä ilmoitusta ei ole tullut. Biosista tarkistin ja emolevyssä USB 2 on päällä. Voiko tämä johtua jostakin ajureista. Käyttöjärjestelmä on Vista ja emolevy on ASUS (mallia en nyt just muista)
Ei ne aivan yhtänopeita kylläkään ole. Tässä nämä nopeudet. 480 Mbit/s 2.0-versiossa; 1.1-versiossa 12 Mbit/s. Ja eron kyllä huomaa kun esim. kuvia lataa kamerasta koneelle. Ja Vista on käyttis.
Tuossahan se oli jo, kone ilmoittaa usb-portin nopeudeksi 1.1(?) ja suosittelee sen laittamista usb 2.0 porttiin.
AAAAAAA! Luulin, että kyse on etupaneelin portti ykkösessä ja portti kakkosessa. Nyky-koteloissa molemmat ovat 2.0 standardia. LOL minä