Usb kovalevy ei näy ja muuttunut mahdollisesti alustamattomaksi

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Sakkero 28.12.2010.

  1. Sakkero

    Sakkero Member

    Liittynyt:
    01.12.2004
    Viestejä:
    27
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Mitenhän kovalevylle tallennetut tiedot saisi pelastettua? Eli verbatim 250gb kovalevy (sisällä samsung kiekko) joka oli formatoitu fat32:ksi tuli täyteen oltuaan hetken kansalaisboksimerkkisessä komboboksissa kiinni. Tämän jälkeen ko. kovalevy ei enää näy omatietokoneessa. Em. komboboksi että 0kb/0kb joten siinäkään ei toimi eikä tiedostohallinnasta löydy mitään. Kovalevyllä oli kuvia, musiikkia, elokuvia tms. ja muita hyvinkin tärkeitä tiedostoja. Laitehallinnassa näkyy ao. kovalevy disk drives kohdassa samsung nimellä mutta taas komentokehotteessa taas ei lainkaan. Levynhallinnassa se näkyy tuntemattomana ja alustamattomana disk3:na. Eli mitä olis tehtävissä?
     
  2.  
  3. Axu_

    Axu_ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.10.2008
    Viestejä:
    9,819
    Kiitokset:
    239
    Pisteet:
    143
    Kokeile Recuva-nimistä ohjelmaa, sillä on muutaman kerran omat kuvat saatu takaisin.
     
  4. Sakkero

    Sakkero Member

    Liittynyt:
    01.12.2004
    Viestejä:
    27
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ei ole ko. ohjelmasta apua. Kovalevy ei löydy ohjelman valikosta. Kiitos kuitenkin. Kuinkahan tuon saisi näkyviin. Ideoita? Easeus partition master ohjelma löytää kovalevyn mutta ilmoittaa sen olevan formatoimaton. Kuinka palautan levyn sellaiseksi että siinä olevat tiedot löytyvät. En ole alustanut levyä uudestaan.
     
  5. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Koita sit vaikka Getdataback FAT softaa. Sen kokeiluversio jopa kertoo skannin jälkeen mitä pystyy tekeen. Kaupallinen softa kuitenki.
     

Jaa tämä sivu