Ulkonen rikki, tiedot talteen? [RATKAISTU]

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi jjere 11.01.2011.

  1. jjere

    jjere Member

    Liittynyt:
    11.01.2011
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Juu, ihan omaa tyhmyyttäni menin rikkomaan ulkoisen kovalevyn laittamalla väärän virtapiuhan, mutta ei siitä sen enenpää, elikkäs ei toimi ja haisee kärähtäneeltä mutta luulisi ettei levy sisällä ole vaurioitunut? että onko mitenkään mahdollista saada tiedot talteen levyltä? kiitos etukäteen ja anteeksi jos väärässä kategoriassa viesti.
     
  2.  
  3. sp666

    sp666 Member

    Liittynyt:
    31.12.2009
    Viestejä:
    62
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Erittäin hyvällä tuurilla sieltä löytyy palanut suojasulake/nollavastus.. :)
    Mutta avaamalla saat sen levyn kyllä pois ja riippuen tietokoneesi emolevyn liitännöistä sopii kyllä, kuten muutkin levyt. Sehän on vain kovalevy, jolla oma virtalähde samassa paketissa.
     
  4. jjere

    jjere Member

    Liittynyt:
    11.01.2011
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    okei, avasin, ei näy mitään palanutta osaa, sitten myös huomasin etteihän tässä pelkässä kovalevyssä näy virtaliitännän paikkoja?

    Re: eikun löyty :p mutta ei mulla koneessa ole tuota SATA-power liitäntää vaan se sellain vanha 4-pinninen, löytyykö adaptereita jostain?
     
    Viimeksi muokattu: 11.01.2011
  5. jjere

    jjere Member

    Liittynyt:
    11.01.2011
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Heyy, kiitosta, sain sitte omin avuin toimimaan, löyty hp:n valmiskoneesta pienen etsimisen jälkeen liitännät ja tiedostot varmuuskopioitu :)
     
  6. FuFa

    FuFa Regular member

    Liittynyt:
    06.08.2009
    Viestejä:
    151
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jos ulkosen kovon piirilevy kärähtää niin uudella kotelolla voi saada tiedot pois (kokemusta on)
     

Jaa tämä sivu