Elikkä ostin nyt uuden Lacien 1TB neil poulttonin suunnitteleman ulkoisen kovalevyn ja nyt ärsyttää kun tuo ei sammu itestään tietokoneen kanssa. Eli kun tietokone sammuuu niin täytyy käydä erikseen sammuttamassa ulkoisesta kovalevystä virta virtakytkimestä. Onko tuohon jotain kikkaa että saisi sen sammumaan samalla kun tietokone sammuu?
Purat sen kovon eli otat ne muovikuoret pois josta paljastuu tadaa aivan tavallinen kovo ja laitat sen koneen sisälle ja kytket emoon kiinni SATA-liittimellä ja virran otat SATA virtaliittimestä. Muuta ei nyt tuu mieleen.
Sammuttako se itsensä jos nyppää usb johdon pois? Saattaa olla emolla sellainen ominaisuus joka antaa jännitettä usb portteihin vaikka on kone sammuksissa asti.
Eipä siihen kikkaa taida olla. Itsellä 2 lacien porsche design vuosimallia käpy ennen nakkisotaa jotka toimivat omilla muuntajillaan ja pysyvät päällä niin kauan kuin virta seinästä tulee. Eli jos koneen sammuttaa niin täytyy erikseen vielä sammuttaa laciet muuten pitävät koneen sammuttua sitä tyypillistä idle ääntä. Ja tietenkin kun koneen pistää päälle taas niin kovoihin ensiks virta ja sitten vasta kone päälle. Ei se vaikea toimenpide eikä mitenkään ainakaan omia rutiineja sekoittele kun on tottunut vuosien saatossa siihen.
Onneksi tuli itse ostettua Western Digitalin 500gb:n ulkoinen levy. Osaa sammuttaa itsensä tietokoneen mukaan, ja kaikenlisäksi menee vielä virransäästötilaan, kun levyä ei käytetä vähään aikaan. Edit: oli ajatuskatko ja tuli kirjoitettua vahingossa buffalon eikä WD:n. WD:n My book Home edition kyseessä siis.
Itekkin hommaan buffalon teran-kokosen kovun tässä tulevaisuudessa kun Maxtorin meni rikki myös siinä oli tuo ominaisuus.
Itsellä on buffalon teran kovalevy ja olen erittäin tyytyväinen. On ollut nopea ja sammuu kun koneen sammutaa . Mutta silti laitan siittä sisäisen.
No minä olen ollut todella tyytyväinen omaan Plextor 120Gb 2.5" usb kiintolevyyn. 1 vuoden takuu oli ja kohta täyttää 3v. Pieneksi tuo nykypäivänä jo vähän jää mutta tiedon siirtoon/tallentamiseen tuo onkin ostettu. Ja tuo sammuminen riippuu suurimmakseen emolevystä. Plextori on kulkenut koneesta toiseen ja ensimmäinen kasaamani pöytäkoneen kannsa tämä sammui kun kone sammui. Mutta toisessa ja nykyisen koneen kannssa jää päälle. mutta rutiiniin on tottunut ja koneen takaa aina powerista virta poikki kun koneen sammutan.