Ulkoinen kovo kannettavaan

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi tomppapa 17.08.2005.

  1. tomppapa

    tomppapa Member

    Liittynyt:
    13.08.2005
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Tästä aiheesta oli jo eräs viestiketju, mutten siitä saanut vastausta askarruttavaan asiaan. Eli olen hankkimassa läppäriä ja niissähän kovot on yleensä 40-80 gigan välillä. Eli todennäköisesti tila tulee loppumaan ennemmin tai myöhemmin. Ajattelin, että hommaisin siihen sitten ulkoisen kiintolevykotelon (ja siihen sitten 3,5" iso kovo). Millanen kotelon pitäisi olla? Mitenkäs tämän kovo tuulettimen laita siinä (kun jossain luki että pitäisi olla ettei kovo sula)? Pitääkö sellainen erikseen hommata vai miten? Vai onko parempi hommata Lacien tyylinen kovo joka on itsessään kotelo?
     
  2.  
  3. mika-b

    mika-b Regular member

    Liittynyt:
    05.07.2005
    Viestejä:
    1,016
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    En ole kuullut että olisi ulkoinen kiintolevy sulanut, mutta silti tuuletin on hyvä olla kotelossa niin pysyy viileämpänä. Kun lisätila tuli omalla kohdalla tarpeeseen pöytäkoneessa, hommasin valmiin paketin. Itse kasaamalla ei olisi hirmuisesti säästänyt ja takuu on koko paketille.
     
  4. Bluekkis

    Bluekkis Active member

    Liittynyt:
    04.08.2003
    Viestejä:
    2,235
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Eipä nuo kovo kotelot tuuletinta kaipaa jos sisään jäävä ilma pääsee pois eikä jää sisälle keittämään kovoa. Tietenkin kannattaa aina valita jokin viileänä pysyvä kovalevy.
     
  5. tomppapa

    tomppapa Member

    Liittynyt:
    13.08.2005
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Mutta onko esim siirtonopeuksissa ero kovo+kotelo ja kovokotelossa? Ja mihin liitäntöihin, usb? firewire? Mitä eroa? Niin ja millaset/minkä merkkiset kovot pysyy viileinä? Niin ja kumpaa tapaa hankkia ulkoista lisätilaa kannettavaan suosittelette?
     
  6. Samusir

    Samusir Member

    Liittynyt:
    14.08.2005
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    itsellä on lacien d2 160Gb ulkoinen kovalevy, olen erittäin tyytyväinen. jämäkkä,ei tuuletinta,käytännössä äänetön. voi pitää vaikka lattialla pöydän takana, voi asentaa pystyyn.

    tuossa on sekä usb että fireware litäntä. konkarit sanovat että firewire on käytänössä nopeampi kuin usb2.0 vaikkakin teoreettiset erot ovat pienet. jos läppärissäni olisi firewire mahdollisuus käyttäisin sitä.

    hinnan takia ei voi olla ostamatta verrattuna erillisosiin.
     
    Viimeksi muokattu: 17.08.2005

Jaa tämä sivu