mä laitoin sysfaniin. miten tuuletinta saa hidastettua vaikka speedfan ohjelmalla? liikaa ääntä ku koko ajan vaan huutaa täysillä
Kaikki tuulettimet eivät ole säädettäviä, mutta säädettäviä pystyy hallitsemaan erillisellä ohjelmalla tai joissain tapauksissa bios:sta
Toi kuulostaa vähän siltä että tuulettimessa olis oma lämpötila sensori minkä mukaan se sit vaihtelee nopeutta. Montako johtoa lähtee siihen minkä kytket sys- tai powerfaniin. Jos siihen ei tule sitä rpm sensor johtoa nii sitä ei pysty säätäämään biosista eikä millään ohjelmalla.
kolme reikänen liitin. ja sit siinä mukana tuli semmonen plugin et pystyy ottaa virrat suoraan virtalähteeltä ja sillon menee vaan yks piuha siihen liittimeen mikä menee emolevyyn. mut jos oikein ymmärsin ni ni ennemmin emolevyltä sille virta. ku en mä saa laskettua edes prossun tuulettimen kierroksia.