Mulla on tulostin, verkkokortti, verkkokaapeli kiinni tulostimessa, tietsikka, mutta en saa toimimaan sitä siten, että jos olen jossakin muualla niin voisin sieltä tulostaa omaan tulostimeeni, tai että voisin omalta koneelta tulostaa johonkin toiseen tulostimeen. Mitenhän se onnistuisi? Tulostin kyllä tulostaa testisivuja kotona yms. mistä saisin yksityiskohtaiset ohjeet?
Jos tulostimessasi on verkkoliitin toimii se automaattisesti verkkotulostimena ilman PC:tä. Eli XP:ssä asentaessasi tulostinta valitse asennettavaksi Verkkotulostin ja etsi se sieltä. Eikö tulostimessa tullut ohjeita mukana?
Ohjeita ei ole ja kun yrittää etsiä verkkotulostinta ei löydy edes yhtään vaihtoehtoa, minkä voisi valita käytettäväksi tulostimeksi.
Tuosta sinun alkuperäisestä viestistä minä saan sellaisen käsityksen että yrität tulostaa omalle tulostimellesi verkon ylitse jostain muualta kun omalta koneeltasi. Ei ole mahdollista tulostaa verkon ylitse, jos et ole kiinni samassa aliverkossa missä tulostin on esim. VPN:llä. Vai onko kysymyksessä tilanne, johon LaLLi80 jo ohjeita antoikin, eli et saa tulostettua omalta koneeltasi siihen? Jos tälläinen tilanne, niin saahan tulostimesi IP osoitteen jostain?
Niin, yritän tulostaa verkon ylitse jostain muualta kuin omalta koneeltani. Miten pääsen verkkoon kiinni omalta koneeltani, eli pääkoneelta ja miten pääsen verkkoon kiinni toiselta koneelta, että voin tulostaa molemmilla koneilla samaan tulostimeen? Tulostimessa on valmiina IP osoitteet, mutta en ole varma onko ne oikeat, kun niitä on muuteltu. Mistä voin tarkistaa onko ne oikeat ja tarviiko xp niitä?
Mitkäköhän ne IP:t on? Olettavasti tulostimessa pitäisi olla yksityine osoite kuten 192.168.0.254 255.255.255.0 ja PC IP:t pitäisi olla samassa aliverkossa osoitteilla 192.168.0.x jossa x on 1-253. Näillä IP-osoitteilla pitäisi pystyä saada osoite PC:ltä tulostimeen.
Olisi sellainen tarkoitus, ettei pääkonetta käytettäisi ollenkaan vaan tulostin olisi suoraan verkossa, josta jokainen tietokoneen käyttäjä sen sieltä poimisi, ettei mitään tietokonetta tarvitsisi sen takia pitää auki, ainoastaan tulostin, johon tulostetaan. Onko tämä mitenkään mahdollista? Tulostin on kytkettynä nyt verkkoon, pitääkö tulostimessa olla samat IP:t kuin laajakaistayhteydellä on? entä yhdyskäytävä, pitääkö siinä olla samat IP:t kuin nettiyhteydellä? yritän etsiä tulostinta ohjatusta tulostimen asetuksesta, kun valitsen verkkotulostimen, mutta sitä ei löydy sieltä. ja kun yritän kirjoittaa tulostimen nimen niin tulee vain herja, että annoit väärän tulostimen nimen tai se ei ole yhdistettynä palvelimeen.
Okei selvennetäänpä vähän kuvan avulla. Eli ADSL modeemi on kytkettynä internettiin. Modeemissa on monta porttia ja sisäänrakennettu kytkin. Kaikki PC:t ja tulostin on kytkettyinä omilla suorilla verkkojohdoilla modeemiin. Modeemin asetuksissa on NAT päällä joka mahdollistaa oman lähiverkon rakentamisen ja nettiyhteydet joka koneelle. Lähiverkossa IP-osoitteet on esim seuraavanlaiset. -modeemi 192.168.0.1 -eka PC 192.168.0.2 -toka PC 192.168.0.3 -tulostin 192.168.0.254 Kaikilla aliverkonpeite(subnetmask) on 255.255.255.0 Joka PC:llä oletusreitti(default gateway) on 192.168.0.1