Tilaaminen EUn ulkopuolelta

Viestiketju Yleistä keskustelua digitaalisesta videosta -osiossa. Ketjun avasi jamppu1 09.01.2005.

  1. jamppu1

    jamppu1 Member

    Liittynyt:
    03.01.2005
    Viestejä:
    13
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Onko palstalla kokemuksia ulkomailta tilaamisesta, erityisesti USAsta?

    Mitä joutuu maksamaan: tulli, alv? Onko väliä tuleeko paketti postitse vai esim UPSn kyydissä?

    Yritän epätoivon vimmalla löytää jostakin Universal Remote Control MX-500 kaukosäädintä ja sen PC-ohjelmointipalikkaa IRClonea. Niitä ei myydä juuri missään Euroopassa. http://fpsgamer.co.uk myy säädintä, mutta tuo PC palikka jää saamatta. http://bluedo.com toimittaa suomeenkin (50$ kuljetuksesta!), mutta huolena on tullit alvt yms.

    Onko vinkkejä paikoista, joista voisi saada mainittuja kilkkeitä Euroopasta? Silloin jäisi nuo tullihuolet pois!
     
  2.  
  3. untitled1

    untitled1 Guest

    USA:sta tilattaessa joudut maksamaan tullin + ALV 22%. Tulli vaihtelee tuotteen mukaan. Tulli ja ALV maksetaan myös rahdista. UPS ottaa lisäksi huolintakuluja 10 euroa mikäli he tullaavat.

    Eli siis jos tuote maksaa $100 ja rahti $50 ja jos tulli on 5%, lopullinen hinta UPSilla Suomeen toimitettuna ja tullattuna n. 158 euroa.
     
  4. Supo

    Supo Regular member

    Liittynyt:
    31.03.2002
    Viestejä:
    437
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Eläköön glopaali ja vapaa kauppa :)Tämmöstä paskaa tää on tavalliselle ihmiselle.Netti mahdollistaisi kaupanteon mistäpäin maailmaa tahansa mutta eihän tavikset saa hyötyä,ainoastaan suuri raha :(
     
  5. untitled1

    untitled1 Guest

    Pitää muistaa että noi hinnat USA:n verkkokaupoissa on verottomia hintoja myös Yhdysvaltalaisille. Eli se hinta mikä siellä näkyy on nettohinta ja kukaan paitsi joku veroparatiisissa asuva ei saa tilattua siihen hintaan tuotetta sieltä.
     
  6. n_r

    n_r Regular member

    Liittynyt:
    01.03.2004
    Viestejä:
    908
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Hetkinen, kyllähän sitä tilata saa, ei kukaan estä. On jokaisen omassa harkinnassa sitten kannattaako tilaaminen EU:n ulkopuolelta, tai edes EUsta. Taalahan on ollut tuossa aika halpa, nythän se pompsahti hiukan. Eli tuossa vuodenlopulla vielä tullit ja alvit sai kaupanpäälle.

    Kyllä ainakin itse olen tilannut EU:n ulkopuoleltakin tavaraa ihan siitä syystä, että hinta on ollut kohdallaan tullien ja muiden kanssa. Ja jos hintaero on ollut pieni, niin sitten olen tukenut EU:n yrittäjiä tai ihan kotimaisia.
     

Jaa tämä sivu