Tietsikka sekoilee milloin mistäkin syystä

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi MimmaMuro 29.08.2007.

  1. MimmaMuro

    MimmaMuro Member

    Liittynyt:
    26.07.2007
    Viestejä:
    45
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    oon amatööri, joten nää ccleanerit ja muut rekisterin korjaajat ja puhdistelijat ei mulle oikein sovi.

    Onko esim. Unibluen registry booster ja speed my pc kohtuullisesti toimivia ohjelmia?
     
  2.  
  3. lerberi

    lerberi Member

    Liittynyt:
    10.04.2007
    Viestejä:
    80
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Nuo kaksi esimerkkiäsi ei ole välttämättä mitää kaikkein helpoimpia, varsinkin jos haluaa turvallisesti puhdistettua konetta. siksipä suosittelen ccleaneriä. Se on hyvin yksikertainen ja löytyypä suomenkielistä ohjettakin.
     
  4. Fidelaar

    Fidelaar Regular member

    Liittynyt:
    29.07.2003
    Viestejä:
    817
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    ToniArtsin EasyCleaner on kans helppokäyttöinen ja siihenkin löytyy ohjeita pitkin nettiä.
     
  5. MimmaMuro

    MimmaMuro Member

    Liittynyt:
    26.07.2007
    Viestejä:
    45
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Onko regcleaner huonompi, kun en ole aina oikein varma mitä pitää puhdistella?
    Mutta eikös noi vaan puhdista, eikä korjaa virheitä tms?
    Monipuolisesti toimiva ohjelma olisi hyvä, koska mun kone usein menee sekaisin, en tiedä miks. En mä mitään ihmeempiä itse mielestäni tee tällä. Fox ja IE7 toimivat välillä miten lystää, kettuun tulee välillä ääkkösten tilalle siansaksaa ja kettugooglen kotisivu muuttuu välillä saksankieliseksi ja rekisterit sekoilee ja on kaikkea mahdollista. Välillä IE sivu sulkeutuu itsestään. Kaikki ei tule edes mieleen mitä tässä välillä tapahtuileepi.

    Oon miettinyt et jos vaihtais mac/appleen, jos se olis amatöörille helpompi ja en sais sitä sekoilemaan niin helposti. ;)
    Oonhan mä tietokonetta käyttänyt yli 20v. ja oma pc on ollut 15v. Mut tietsikan pitää olla toimiva väline, eikä välillä heittäytyä hankalaks.

    Tää on tällainen vaihe, jolloin mietin uutta tietsikkaa, mediacentteriä ja telkkaria ja digilaitetta.
    Enkä vieläkään ole osannut päättää mikä olis hyvä ratkaisu.
    Yhdistetty tietsikka/TV/kotiteatteri/viihdekeskus ja miten se kannattaa koota, kun ei ole varma et pitäiskö vähän aikaa vielä odottaa. Saa kommentoida tätä mun viihdekeskuspohdintaani ja hyvät vinkit tarpeen.
    Sen aikaa täytyy pitää vanhat romut hengissä jotenkin.
     
  6. core2

    core2 Regular member

    Liittynyt:
    30.05.2007
    Viestejä:
    1,116
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
  7. MimmaMuro

    MimmaMuro Member

    Liittynyt:
    26.07.2007
    Viestejä:
    45
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Onecare ei onnistu!

    komentosarjassa virhe! Olen tätä aiemminkin jo kokeillut, mut silloin kun kone ei yskiny niin paljoa, niin ei se löytänyt ikinä mitään. Eheytystä vaan tarjos, vaik laitoin täyden palvelun..
     
  8. core2

    core2 Regular member

    Liittynyt:
    30.05.2007
    Viestejä:
    1,116
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Ehkä on sitten parempi että koetat CCleaneria ohjelma on hyvä,mutta ole varovainen jos aiot puhdistaa rekisteriä,koeta ainakin tehdä turva tallennus rekisteristä ensiksi.Jos menee vikaan niin,sitten
    ei kait enää ole kuin,korjausasennus tai puhdas uudelleen asennus
    jäljellä.
     

Jaa tämä sivu