Olis tämmönen ongelma ratkottavana.. Tossa yks päivä kone sano sopimuksensa irti eikä lähtenyt enää päälle, tai lähtee päälle mut ei käynnisty. näyttöön ei tule minkäänlaista kuvaa virta kyllä kulkee. aika ajoittain näyttö zippaili ja lähti uudelleen päälle ni mietin et oisko se sit näyttö menny mut muillaki näytöillä kokeillu ja sama homma. kone piippaa äänikortin kautta (ehkä johtuen koska pc-speaker ei ole kiinni) semmosta tasaista n.4 sekunnin piippausta ja sit hetken hiljaa sit taas 4s. piippaus. emolevynä on epoxin 8k5a2+. se ilmottaa tos virheleditaulus mikä onkaa et "C1" ei mitään hajua itellä kyl mitä meinaa. näyttis on gainward gf ti 4200, prossu amd athlon xp 1800+, kovona maxtorin 60g. Kone siis tiltas yhtäkkiä, en oo kolhinu konetta mitenkää, enkä muuttanu mitään asetuksia tms. kiitos jo etukäteen vastanneille.
Avaappa koneen koppa ja katso onko muistikammat kunnolla kiinni, jos ei ole nin laita. Jos ongelma jatkuu niin ota jompikumpi kammoista koneesta kokonaan pois ja kokeile käynnistää kone. Jos ongelma vieläkin jatkuu ota se toinenkin muistikampa pois koneesta ja laita se edellinen takaisin. Katso toimiiko vieläkään.
mul on vaa yks muistikampa tos. kokeilin eri muisteil jokaiseen paikkaan mut ei auta et ei taida olla muistista kiinni :I pitää eri prossul ja näyttiksel kokeilla vielä jos olis niissä, jos ei niis ni emos kai sit?