Tietojen poistaminen (Xp)

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi Halkonen 19.01.2008.

  1. Halkonen

    Halkonen Member

    Liittynyt:
    19.01.2008
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Olen myymässä vanhaa konettani sukulaisille ja haluaisin tietää, millä keinolla voisi varmasti poistaa aivan kaikki tiedot salasanoista, käyttäjänimistä, käytetyistä hakusanoista ja sivuhistoriasta. Vaikka sivuhistoria onkin tyhjä, niin silti niitä osotteita näkyy osoiterivillä kun sinne kirjoittaa, tiedän myös että käytetyt hakusanat voi poista deletellä, mutta millä keinolla ne kaikki voisi poistaa varmasti, sillä nehän vaihtelevat riippuen onko kyseessä hakusana/käyttäjänimi tai joku muu. Toisin sanoen haluan poistaa koneelta kaiken mahdollisen, lukuun ottamatta joitan ohjelmia ja tiedostoja jotka jätän koneelle, koska sukulaisillehan tämä on menossa.
     
    Viimeksi muokattu: 19.01.2008
  2.  
  3. nurmoosta

    nurmoosta Active member

    Liittynyt:
    15.01.2004
    Viestejä:
    2,365
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Ohjelmistot tallentavat sanasanoja ja lokeja erilailla ja eri paikkoihin. Kunkin ohjelman ohjeissa pitäsi olla selostus miten poistaa ko. tiedot.
    Windows itsessäänkin tallentaa tietoja esim järjestelmänpalautus.
    Ainut kunnollinen puhdistus on kiintolevyn osioiden poisto, formatointi ja käyttöjärjestelmän ja ohjelmiston uudelleenasennus.
     
  4. Halkonen

    Halkonen Member

    Liittynyt:
    19.01.2008
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Selvä, mutta miten osoitteet saa pois näkymästä tuolta osoiteriviltä, esimerkiksi kun siihen kirjoittaa "www." niin siihen alapuolelle tulee lista eri osoitteista joissa on käynyt. Miten sen listan voi poistaa?
     
  5. MikroMake

    MikroMake Active member

    Liittynyt:
    03.02.2006
    Viestejä:
    3,866
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    68
    Internet Explorer 7 selainhistorian poistaminen:

    1. Käynnistä Internet Explorer.
    2. Napsauta työkalurivin Työkalut-painiketta ja valitse sitten Internet-asetukset.
    3. Valitse Yleiset-välilehden Selaushistoria-alueella Poista.
    4. Valitse Selaushistorian poistaminen -valintaikkunassa Poista tiedostot ja valitse sitten Poista tiedostot -valintaikkunassa Kyllä.
    5. Valitse Poista evästeet ja valitse sitten Evästeiden poistaminen -valintaikkunassa Kyllä.
    6. Valitse Poista sivuhistoria ja valitse sitten Poista sivuhistoria -valintaikkunassa Kyllä.
    7. Valitse Poista lomakkeet ja valitse sitten Poista lomakkeen tiedot -valintaikkunassa Kyllä.
    8. Valitse Sulje ja valitse sitten OK.


     
  6. Halkonen

    Halkonen Member

    Liittynyt:
    19.01.2008
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kiitos paljon.
     
  7. juggeli

    juggeli Regular member

    Liittynyt:
    20.12.2005
    Viestejä:
    350
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Helpoin ja varmin tapa on tosiaankin tuo kovon formatointi jollain ohjelmalla joka kirjoittaa sitten random dataa tietojen päälle ja sen jälkeen windowsin uudelleenasennus.
     
    Viimeksi muokattu: 19.01.2008
  8. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Turvallisin tapa on käyttää näitä secure Erase ohjelmia, jotka kirjoittaa useamman kerran tyhjää dataa kovolle. Silloin ei millään saa vakoiltua tietoja.

    Olen netissä nähnyt useampia artikkeleita xp super hidden files. XP tosiaan talettaa jemmaan kaiken näköistä tietoa.

    http://www.techzonez.com/forums/archive/index.php/t-428.html
    Tuossa yksi artikkeli IE:n selain historiasta.
    (Kokeilin tota ohjetta mutten nähnyt mitään järkevää index.dat:n sisällä. Näkymätöntä, välilyöntiä?)

    Deletoimalla "Temporary Internet Files" kansiot käyttjätileistä, defragmentointi, ja kansion uudelleen luonti voi olla yksi keino hävittää historia.

    Jollain Live Linuxilla index.dat tiedostojen etsintä ja tuhoaminen voi olla keino poistaa omat tiedot. Tosin xp voi nikotella joltain osin ja .dat tiedostot puuttu kokonaan.

     

Jaa tämä sivu