Asensin Windows 7:n kolmannelle kovikselle ja nyt on multibootti aiemman järjestelmän kanssa. Ongelma on se, etten saa muutamaa vuotta vanhaa Thomson USB kaapelimodeemia TCM390 asennettua Windows 7:ään. Ei löydy ajureita, onko sellaista? Myöskään samanikäinen dna internetin laajakaista-asennusohjelmisto ei asennu sinne. Pitääkö hankkia vallan uudet vermeet, että pääsee nettiin Win7:ssä?
Jos olet kytkenyt tietokoneen modeemin USB-porttiin niin tarvitset ajurin, jota ei 7:aan luultavasti löydy. Mutta jos olet kytkenyt tietokoneen modeemin Ethernet-porttiin niin silloin mitään modeemin ajuria ei tarvita missään käyttiksessä. Olisikohan kyseessä tämä ongelma? 7:n asennuksen jälkeen netti ei toimi jos tietokoneen verkkosovittimen ajuria ei ole löytynyt 7:n asennuslevyltä. http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/639013 Mitään internet-operaattorin laajakaista-asennusohjelmistoa ei tarvitse asentaa, suosittelen että viskaat kyseisen CD-levyn roskiin.
Jup olisi pitänyt tarkentaa, että yritin käyttää modeemia USB:n kautta ja ei tosiaan löytynyt ajuria W seiskaan.. Kumma, kun ei LAN tullut heti mieleen. Otin biosista verkon käyttöön (enabled) ja W7 asensi sen heti startissa. Heitin USB-johdon kaappiin piiloon ja laitoin modeemin kiinni RJ45-kaapelilla. Nyt toimii netti OK ja kirjoitan tätä seiskassa... että thänks vaan.