Mulla on sims 2 ja kun oon rakentamas taloo ni se sekoo esim. ku otan rummut listalta ni se heittää kuvan siniseks ja sit mustaks ja sit siihen tulee sellanen ATI:n sanoma missä lukee et grafiikkakiihdytin on nollattu.Luultavasti se johtuu näytönohjaimesta (ATI Radeon 7500).Niin miten saan virheen korjattua?Vastatkaa jooko,kun sims 2 on yks mun lempi peli ja haluisin päästä pelaamaan sitä oikeen kunnolla. Kiitän jo etukäteen oikeen kunnolla jos vastauksia tulee !!!
mikä on prosessorisi? Olen jotunut sims2 säätämään pikkusiskolle. siinä on 866Mhz Pentium 3 ja 333ram tai jotain tonne päin + nvidia geforce FX5600 265mt niin se kone kyllä pyörittää sims 2 muttä kun yö elämää kaupungin laittaa niin grafiikat bgaa ja tulee ulottuvuus viivoja eri värisinä eri suuntii ja yleinsä jumahtaa eikä näy valikoita. Sama tulee muuten edellisellä kokoonpanolla mut on 1Ghz pentium eli jos on pentium3 ni sit varmaan joku p4 vois toimia.
Suurin ongelma tuossa on juuri tuo ATI 7500. Ei oikein sen tehot enää tahdo riittää pelin pyörittämiseen. Voit kokeilla seuraavaaa konstia: Käy ottamassa pois päältä tuo VPU Recovery näytön välilehdiltä. Työpöydällä hiiren oikealla naksautat->Ominaisuudet->Asetukset->Lisäasetukset->VPU Recovery ja sieltä täppä pois.
VPU Recoveryn pois ottaminen auttoi mutta ei tarpeeksi.Nyt kone sietää joitakin asioita mitä ei aikaisemmin sims kahdesssa sietänyt nyt se esim antaa ottaa rummut mutta ei vieläkään poistamaan lavuaaria. Auttakaa vielä vähän jooko ?!?!? Kiitän jos peli toimii kunnolla !!!
Hei! Mullakin on ongelma pelin vaikkakin vähän erilainen! Aina kun yritän avata pelin niin näyttöön tulee tämmöinen virhesanoma: Shot at 2007-08-01 sitten se vaan lähtee pois eikä mitään tapahdu. Aikaisemmin toimi tosi hyvin mutta nyt kun asensin uudestaan ni ei toimi. Kaikki on päivitetty ja niinkuin pitääkin.