Telewell TW-ea510 v4 DMZ kysymys

Viestiketju WLAN ja lähiverkot -osiossa. Ketjun avasi jonzcu 05.01.2008.

  1. jonzcu

    jonzcu Member

    Liittynyt:
    29.07.2004
    Viestejä:
    99
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Eli olen nyt hankkinut tämän kyseisen boksin ja laittanut sen type0 tilaan eli kaikki ethernet portit on natin takana jne eli mikään ei ole sillattu. Nyt haluaisin oman koneeni sillä lailla että se ohittaa palomuurin ja natin eli on suoraan yhteydessä internettiin, niin sanotusti niin että kaikki muut boksissa olevat vehkeet ovat mukavasti palomuurin ja natin takana. Miten tämmöinen on mahdollista tällä kyseisellä boksilla? En hirveästi näistä termeistä ja sellaisista tiedä, mutta voisiko se toimia niin että laittaisin oman koneeni DMZ juttuun tms? Jos se toimii niin, olisi mukava vielä jos jokus voisi kertoa miten
    saan oman koneeni/ip:ni siihen tilaan.

    Ja boksi oli tosiaan tuo Telewell TW-EA510 ja versio 4.
     
  2.  
  3. heikki75

    heikki75 Regular member

    Liittynyt:
    23.10.2007
    Viestejä:
    1,563
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    48
  4. jonzcu

    jonzcu Member

    Liittynyt:
    29.07.2004
    Viestejä:
    99
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Eikun meinaan siis ihan, että mun kone olisi kokonaan ilman nattia ja palomuuria, mutta muut koneet olisi silti ainakin natin takana. Ja haluaisin silti päästä noiden muiden koneiden kanssa samaan verkkoon.
     
  5. Reserv

    Reserv Regular member

    Liittynyt:
    06.09.2006
    Viestejä:
    247
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Samaan verkkoon pääsy ei taida onnistua muuten kun jonkun vpn ohjelman avulla. Minkä takia se yks kone pitää olla ilman nattia
     
  6. jonzcu

    jonzcu Member

    Liittynyt:
    29.07.2004
    Viestejä:
    99
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    En itse asiassa halua edes. Paras olisi jos joku osaisi neuvoa miten saisin tän mun koneen/ip:n DMZ tilaan. Siihen kun saisi ohjeet tähän boksiin niin olisin jo kiitollinen. Tämä siis sen takia, että sillo mun ei tarttis itelleni kun olisin toi DMZ hosti tms niin itelle laittaa mitää porttiohjauksia säätöjä kun kaikki tulee mulle suoraan.
    Joten jos joku osaa tässä auttaa niin se oli todella hienoa.
     
  7. Kojo10

    Kojo10 Regular member

    Liittynyt:
    17.07.2007
    Viestejä:
    241
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    28
    PC:lle kiinteä IP, menet modeemin hallintasivulta kohtaan ohjelmallinen palvelin, laitat PClle laittamasi IP:n DMZ-kenttään ja tallennat.

    EDIT: vielä kuva kohdasta mihin IP laitetaan:
    http://www.telewell.fi/ohjeita/kuvat/virtual_server_ohje2_1.jpg
     
    Viimeksi muokattu: 06.01.2008
  8. jonzcu

    jonzcu Member

    Liittynyt:
    29.07.2004
    Viestejä:
    99
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Joo vähän on erinäkönen käyttöliittymä kun kuvassa, mutta tuolta olen sen omasta mielestä laittanutkin. Eli kai se sitten on toiminnassa. Jos minä nyt olen DMZ hosti, niin pitäisikö se esim. huomata siitä että dc toimii lennossa activessa samoin, kun utorrent jne. ilman mitää porttisääntöjä ja muuta vastaavaa?

    Minulla on myös toinen ongelma boksin kanssa, sillä nopeudet ovat aivan jotain muuta kun pitäisi. Boksi näyttää nopeudet kyllä minun mielestä oikein, mutta peleissä on hirveä pingi ja lataukset jäävät vain about 300-200 ja uppi on aivan surkea. Löin vanhan zyxelin kiinni niin ei mitään onkelmaa. Joten voisiko perus Wan asetuksissa olla jotain vikaa, jos on niin minun täytyy varmaan vaan sädellä kaikkia eri vaihtoehtoja ja etsiä sillä lailla ne mitkä täällä parhaiten toimii. Zyxelistä koitin asetuksia kattoa mitkä siinä on mutta siinä on niin paljon jotenkin suppeampi ja erilainen, että ei siitä tunnu apuva löytyvän.

    Taidan olla todellinen ongelmalapsi tän boksin kanssa.
     
  9. heikki75

    heikki75 Regular member

    Liittynyt:
    23.10.2007
    Viestejä:
    1,563
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    48
    Viimeksi muokattu: 06.01.2008
  10. jonzcu

    jonzcu Member

    Liittynyt:
    29.07.2004
    Viestejä:
    99
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Joo kiitoksia kaikista avuista Telewelli lähtee takasin verkkokauppaan, sillä kaiken mitä voin tehä niin oon tehny, en osaa enempää eikä jaksa millään käyttää vähäistä vapaa aikaani enempää tähän. Lyön vanhan 660HW-D1 zyxelin kiinni tähän, joten täytyy sitte vaan tyytyä olemaan sen ikävän natin takana eli pelleillä porttien kanssa. Tässä vaan kävi nyt näin. Siinä ainakin toimii nopeudet ja kaikki sellaset aivan 100% ainoo on vaan Wlanin joskus ja jouluna toimiminen ja toi NAT.
     
    Viimeksi muokattu: 06.01.2008

Jaa tämä sivu