Kyllä se rar on tehokas, toinen hyvä on 7-zip. Mutta jos yrität pakata esim. kuvia/videoita, jotka ovat usein jo itsessään pakatussa muodossa, ne eivät pakkaannu enää yleensä juuri ollenkaan (aika ymmärrettävää).
Ok, pitääpä kokeilla. Ovatko nuo tuommoiset "ultrapakatut" ihan huijausta, kuten kymmenesosa alkuperäisestä .exestä? yms.?
No laitapa linkkiä missä tuollaisista "ultrapakatuista" on juttua tms. Usein ne ovat huijausta, kuten oli esim. tässä tapauksessa.
Tuli aikoinaan kokeiltua tuollaista ns. "ultrapack" ohjelmaa.Ohjelma pakkasikin tiedostot ihan älyttömän pieniksi.Kaikki näytti ihan hyvältä,paketit purkautuivat ihan normaalisti ja olivat toimivia. Kunnes kerran yritin purkaa pakettia toisessa tietokoneessa ja yllätys yllätys eivätpä enään purkautuneetkaan. Tutkin hiukkasen asiaa ja huomasin,että pakkaaja pakkasi vain osan tiedostoista ja kopioi loput tiedostot pakkaamattomina erääseen piilokansioon,heh.