Onko tälle vuodelle luvattu vielä uutta rautaa kotikäyttäjälle, jota kannattaa odottaa vai onko nyt hyvä aika ostaa uusi konepaketti? Lähinnä prosessorien, näytönohjainten ja emolevyjen uutuudet kiinnostavat.
Jos halvemmalla haluat päästä, niin kannattaa varmasti odotella tuohon tammikuun varastojen tyhjennysmyynteihin asti! Hinnat tippuvat varmasti aika paljon, nyt hinnat, ehkä jopa hieman nousseet, joulu kun lähestyy.
Näytönohjaimia on kai tulossa tän vuoden puolella vielä joitain uusia malleja, joita kannattaa todellakin odottaa. Niiden hintaa tosin en osaa yhtään arvioida enkä muista lukeneeni niistä arvioista sen enempää. Ensi vuoden alkupuolella pitäisi taas tulla uudet prosessorit inteliltä, penrynit. Niitäkin kannattaa odottaa, jos intel kiinnostaa. Itse ainakin odotan siihen saakka ja hommaan koneen vasta sitten, kun uudet prosessorimallit ovat tulleet myyntiin. Suosittelenpa siis, että odotat vuodenvaihteeseen. Ei siihen ole kuin 2 kuukautta. Ajattele jotain muuta sen aikaa, kyllä siitä selviää. Itse olen uudesta koneesta haaveillut jo yli puoli vuotta ja vielä vanhalla pärjätään. Näin fiksusti ajateltuna tällä hetkellä ei ole mitään järkeä ostaa uutta konetta. Vaikkei ostaisikaan uusia osia niiden saavuttua markkinoille, halpojen hinnat (luultavasti) putoavat, jolloin koneen saa halvemmalla, kuin nyt. Tästäkään tosin ei voida olla aivan 100% varmoja, sillä löytyyhän nykyprosessoreistakin omituisia hintaeroja vanhojen ja uusien mallien kesken (samanhintaisia). Kannattaa kuitenkin odottaa ja katsoa, mitä tapahtuu.