sanokaas mistä kiikastaa, ku oon nyt koittanu kahta uutta peliä koneelleni (stranglehold ja turning point:fall of liberty) ja kummassaki tulee tällanen virheraportti kun yrittää käynnistää: "...havaitsi virheen ja tuote on suljettava. pahoittelemme häiriötä." lisätiedoissa sanoo näin: kiitollisena odotan tähän jotain korjausta olis mukava pelatakki. kone: windows xp sp2 home intel pentium 4 2,9ghz 1,5gb ram Ati radeon x300 256mb
No tuohon Strangleholdiin ei koneesi tehot riitä mitenkään. Tuo x300 näyttis on aivan liian hidas pyörittämään peliä ja prossunkin minimivaatimus taitaa olla 2 ytiminen. EDIT: ja turnin pointissa, kuten strangleholdissakin näyttikseltä vaaditaan shader 3.0 tuki, jota ei näytönohjaimessasi ole.
okei, kiitos vastauksesta. Taitaapi siis olla liian huono kone pelaamaan noita ja ei siksi lähde edes yrittään käynnistää peliä. mikä olisi hyvä ja kohtuuhintanen näyttis?
Joudut uusimaan samalla prossun jos meinaat noita uudempia pelejä pelailla... uusi emo, prossu ja näyttis... kannattaa harkita kokonaan uuden koneen ostamista. Edit: hommaa nvidia 8800 gtx ultra 3x (3-way sli) jos uutta näyttistä kaipailet
Ehhehee. Hyvä ja KOHTUUHINTAINEN näyttis tuohon kokoonpanoon olisi GF8600GT tai Radeon HD2600XT (HD2600XT:tä saa vissiin AGP-väyläänkin jos koneessasi vielä sellainen on), olisi kohtuullisen suuri teholisä nykyiseen X300 ohjaimeesi verrattuna joka on nyt pullonkaulana. Totta kyllä, muu kone jää pullonkaulaksi sitten noilla ehdottamillani ohjaimilla, mutta kyllä sillä sitten jo melko uusia pelejä pelaisi.
hehheh, tuolla kyllä olis nätti pelailla. mutta siis, jos hommaan vaikka tuon Radeon HD2600XT ja 1gb rammia lisää, lähteekö edes VÄHÄN paremmin pelit rullaamaan? vai onko se prossusta enempi kiinni?
Kyllä lähtee, sinun kohdallasi varmasti huomattavastikin paremmin rupeavat toimimaan. X300 ohjain on melkoinen nuhapumppu, ei oikeastaan pelaamiseen alun alkaenkaan tarkoitettu. Enemmän on tuosta näytönohjaimesta sinulla kiinni pelien pelaaminen kuin prossusta.
okei, kiitoksia neuvoista vielä yks juttu, että siis tuo virheraportin tuleminen ruutuun tulee siksi koska näyttis ei tue shader 3.0 ja ei siksi voi lähteä käynnistämään peliä ?
Se on todennäköistä, mutta varmaksi en osaa sanoa. Kuitenkin varmaa on, että tuolla näyttiksellä ei noita pelejä pelata.
noniin nyt on uus näyttis hommattu. ati hd 2600 pro 512mb katoin että turnin point:fall of libertyyn minimivaatimukset ovat 2,8ghz kone,1-1,5gb rammia muistaakseni, ja näyttis pitäs olla mulla ihan soppeli tohon. mutta siltikään ei peli käynnisty. tulee vaan virheilmoitus että on havainnut virheen ja tuote on suljettava. oma kokoonpano: windows xp sp2 home intel pentium 4 2,9ghz 1,5gb ram hd 2600 pro 512mb eikait se voi edelleen olla koneesta kiinni? auttakaa miestä hädässä.
MINIMUM REQUIREMENTS OS: Windows XP Processor: Pentium 4 2.4 GHz or AMD equivalent RAM: 1GB Video Card: GeForce 6600 GT / Radeon X1600XT Sound Card: DirectX Compatable Sound Card Other: 2x DVD-ROM Drive Tos on siis minimun requirements eli pitäis kyllä sun koneella jotenki säkällä pyöriä.. Ookko päivittäny päivittäny ajurit? RECOMMENDED REQUIREMENTS OS: Windows XP/Vista Processor: Intel Core 2 Duo or Athlon 64 x2 RAM: 1 GB Hard Drive: 6 GB Video Card: FeForce 8800 GTS or Radeon X1950 XTX Sound Card: Creative Sound Blaster X-Fi SoundCard Direct X: DX9.0c Other: DVD-ROM Mut sun kone ei kyllä yllä toho recommended tasolle, mutta kyllä sen päälle pitäis lähtee noilla tehoilla.
noniin, sitte pitäs alkaa syytä metsästään mistä kiikastaa. olen päivittänyt ajurit eikä auttanu asiaa. sekä directx 9c on asennettuna. ei satu kellään oleen samanlaista ongelmaa?
Millon oot viimes vetäny koneen sileeks? Winxp tuppaa vähä bugaa mitä kauemmin viime formatoinnista on Mutta eihä se nyt oo vaihtehto.. Eli voisit kokeilla jotai rekistereitä putsata ym. Esim easy cleanerilla. Ei kuitenkaa kannata kaikkee poistaa mitä se ehottaa ku jokku saattaa olla tärkeitäki esim jokku rekisteritietueet joissa lukee win32 ei kannata poistaa.
Meneekö directx testit läpi? eli, käynnistä->suorita: dxdiag onko tuo directx 9c uusin? http://www.microsoft.com/downloads/...9A-5B72-447D-84F9-EE6407ED1A91&displaylang=en
Niin joo ja peli kannattaa asentaa uudestaan, jos vika on siinä. Ja mikäi se on warepeli, ei niiden kannata olettaakaan toimivan.
en oo formatoinu konetta kyllä pitkään aikaan, mutta system mechanicilla oon puhistanu kaiken krääsän koneelta ja on nopeuttanu mutta ei sillä peliin oo ollu mitään vaikutusta. Toinen peli missä käy tuo sama ni on stranglehold, mutta siinä on vielä suuremmat laitevaatimukset ku turning pointissa, enkä oletakkaan että se olisi toiminut pelattavasti vaikka päälle ois lähtenykki mutta mukava ois tietää syy miks ei saa käynnistettyä tuota. pelihän vaatii vaan tuon directx 9cn, eli eikait se siitä oo kiinni. ja on läpäissyt testin
Mullaki on strangleholdissa sama juttu, tai siis pääsen alkuvalikkoo asti ja sitte ku painan new game nii kaatuu. Ihme kyllä koska Rainbow Six: Vegas ja Unreal Tournament 3 toimi loistavasti vaikka niissä on sama Unreal engine ku Strangleholdissa. Niin tosiaan koititko uudelleen asentaa peliä? Mulla se ei toho Strangleholdiin auttanu mutta enpä yrittänykkää hirveesti saada sitä toimii, joku joskus laneilla lähetti sen että saan kokeilla mut sitte ei toiminu nii ei kiinnostanu edit. eikös tuo ekassa postauksessa muute oo xFiren virheraportti? Muistaakseni mulla oli jossai pelissä semmonen että se kaatu jos xfire oli päällä ja tuo xfiren virheraportti tuli aina, sitteku käynnisti sen ilman xfiree nii ei kaatunu. Tais FEAR olla kyseesä.
juu, olen koittanut uudelleenasentamistakin mutta eipä se mittään auttanu. ja ku iso peli ni ei sitä jaksa turhaa koneella pittää jos ei toimi. ihmetyttää vaa tällane että on joitain pelejä joita ei saa toimiin sitte millään vaikka todellisuudessa pitäs kyllä munki kokoonpanolla toimia (edes jotenki). ja en omista xfireä koneessa, eli ei se voi siitäkään johtua