Kyselin jo eilen tällä palstalla xp home-editionin asennusongelmista, mutta kun yksi ongelma saatiin ratkaistua toinen hyppäsi eteen... Ongelmana on se että asennus kaatuu koko ajan.."havaittiin ongelma ja windows suljettiin ongelmien välttämikseksi" "tiedosto xxxx aiheutti odottamattoman virheen. Nämä herjat eivät ajoitu millekään tietylle kohtaa vaan tulevat ihan satunnaisissa kohdissa. Pisimmilläni sain jo "graafisen" asennuksen eteeni, mutta pian kone taas herjasi. Soitin koneen kokoaja firmaan, kone on siis aivan uunituore ja tämä on ensimmäinen asennus koko kiintolevylle. lisäksi kysyin asiaa mikkisoftan tuesta. Mahdollisiksi ongelmiksi on listattu yhteensoimattomuusongelmat, joita kokoava firma kuitenkin pitää mahdottomina. Sitten aloin epäilemään xp-levyäni vialliseksi, mutta sama toistui kaverin levyllä. Koneen kokoaja pitää kiintolevyn vikaa mahdollisena, ja käski jo lähettää koneen takaisin. Olenko itse tyhmäillyt jotain? tein levyosionnin, mutta en käsittääkeni siinä tehnyt mitään tyhmää, vaikka en sitä koskaan ennen ollut tehnytkään. Olen muuttanut biossin asetuksia siten että sain käynnistettyä koneen cd-levyltä...onko tässä mahdollinen vika? Koneen kokoaja käski ajaa hutil nimisen softan kiintolevyn analysoimiseksi, mutta myös softa herjaa jotain tyyliin että asemaa ei löydy tai vastaavaa, bios kyllä aseman tunnistaa..
kone: ABit IP35-E Intel P35 LGA 775 Intel Core 2 Duo E6750 2.67GHz boxed Antec TX1088AMG Antec Metallic Grey SOHO Tower Case 1024MB DDR2 800MHz, 240-pin, DIMM PC2-6400 1024MB DDR2 800MHz, 240-pin, DIMM PC2-6400 SAMSUNG 320GB T166 7200RPM SATAII SAMSUNG PATA 20X DVD+/-RW LS MUSTA Tietokoneen kokoonpanotyö Inno3D GeForce 8800GT 512MB DDR3
Missä välissä sinä kerkesit testaamaan ja kuinka kauan aikaa? Muistien testiohjelmaa kannattaa pyörittää useampi tunti.
Nyt on jo 1,5 tuntia testiä takana eikä mitään ainakaan vielä näytä olevan vialla. Mitä mahdollisuuksia hommassa vielä on? Jos vika on komponentaissa lähetän koneen heti takuuhultoon. Ainut oma "osani" tässä on ollut xp-levy eikä siinä nyt sitten näytä olevan vikaa...eli vika on laitteistossa vai voiko kyseeseen tulla vielä joku väärä asetus vaikkapa biossissa. Katsoin että kiintolevy on sata channel 1:ssä...muutenkin bios pitäisi olla kunnossa emon ohjekirjan mukaan. Alustuksessa katsoin vain joitain kiintolevyn tietoja , jotka olivat kaikki nollaa, mutta se ei taida liittyä tähän mitenkään? Jos vaan oman mokailun pystyisi sukemaan pois kuvioista niin voisin lähettää koneen heti takuu-huoltoon ilman pelkoa soitosta "eihän tässä koneessa mitään vikkaa ole - ja siinä lasku"