suoritinkäyttö nousee 100%

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi kiiveri 08.12.2005.

  1. kiiveri

    kiiveri Active member

    Liittynyt:
    31.03.2004
    Viestejä:
    1,615
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    eli kun yritän avata tiettyä elokuvaa niin suoritinkäyttö hyppää samantien 100% eikä elokuva aukea. Prosessit tipahtavat takaisin normaaliin vasta sen jälkeen kun exploler.exe käynnistyy uusiksi.
    elokuva on .avi. Latauksessa oli se jännä juttu että emulella tuli 1,5-2 tuntiin joka tunutuu ihmeellisen nopealta.
    eli onko tuo vika korjattavissa vai lataanko uusiksi
     
  2.  
  3. -kemisti-

    -kemisti- Active member

    Liittynyt:
    06.06.2005
    Viestejä:
    6,305
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    96
  4. niple

    niple Member

    Liittynyt:
    18.11.2003
    Viestejä:
    27
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Yksi keino näihin jumittaviin filuihin (ja niihin joita ei saa poistettua normaalisti) on seuraava:

    avaa task manager -> sulje explorer.exe -> valitse task managerista file -> new task (run...) -> kirjoita cmd ja paina enteriä-> nyt täällä dos kehoitteessa siirry tuhottavan tiedoston kansioon (cd hakemisto, jne (pääset hakemiston taaksepäin käskyllä: cd..)) ja kun olet päässyt haluamaasi kansioon kirjoita käsky: del tiedosto.avi (onnistuu myös esim.: del c:\pornokansio\tiedosto.avi)

    Kun olet saanut poistettua tiedoston, valitse task managerista taas new task (run...) ja kirjoita siihen explorer, jolloin voit jatkaa hommiasi normaalisti.
     
    Viimeksi muokattu: 08.12.2005
  5. Marku2

    Marku2 Regular member

    Liittynyt:
    07.12.2005
    Viestejä:
    1,259
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Tai jos toi äskeinen oli hankalaa ni jos sul on WinRAR pakkaa se tiedosto ja poista WinRARin kautte.
     
  6. kiiveri

    kiiveri Active member

    Liittynyt:
    31.03.2004
    Viestejä:
    1,615
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    kiitoksia. poistui ilman ylimääräisiä vaivoja.
     

Jaa tämä sivu