Steam

Viestiketju PC:n pelit -osiossa. Ketjun avasi Sippo91 30.10.2006.

  1. Sippo91

    Sippo91 Guest

    Tietääkö kukaan, päivittääkö steam sourcea Internet Explorerin kautta? Sillä poistin jonkun ossan expoleria ja se ei enää toimi. Poistin sen sen takia, koska koneessani on "Critical System Error" virus ja koitin kaikkea turhaa poistaa. Niin että esim. kun lopettaa pelaamisen niin yleensä aukeaa steam ja siihen tulee joku pelimainos. Minulla kyllä aukeaa steam, mutta siihen tulee vain lukeen ettei palvelimelle saa yhteyttä tjsp--
     
  2.  
  3. Gocom

    Gocom Active member

    Liittynyt:
    24.02.2006
    Viestejä:
    1,115
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Jep olet aikalailla oikeassa. Tuo Steamin ulkoasu ja päivitystoiminnot on rakennettu Internet Explorerin päälle. Itseasiassa koko Steam on vain IE:n skini, ja apuohjelma joka vähän IE:tä muokkaa. Steam on itsessään vain nettipalvelimella oleva sivusto.

    Tosin sinäänsä outoa on miksei sitten tuo toimi, sillä Steam ja Windows molemmat pitävät huolen siitä että IE on asennettuna ja toiminnassa.

    Tämä viittaisi siihen ettei Windowsisi ole aito. Jos se on, ei ole mitään ongelmaa. Sen kuin vain lataan Microsoftin sivustoilta Internet Explorer 7:n asennuspaketin ja asennat sen. Asennus poistaa vanhan ie:n komponentit ja taas Steam toimii.

    Cheers!
     
    Viimeksi muokattu: 30.10.2006
  4. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    IE:n poisto voi aiheuttaa ongelmia. Tuo palvelimelle ei saa yhteyttä voi myös olla väliaikainen ongelma tai sitten IE:n välityspalvelin/proxy voi myös tuota aiheutta (ja tietenkin esim. peerguardian).
     

Jaa tämä sivu