Miksipä ei sopisi, tosin en ostaisi tota jäähdytintä. Mielummin Zalman CNPS9500LED -tuuletin (Socket 478/775). Aikamoinen menekki myöskin kyseessä: Toms Hardware testivoittaja! SocketZone viisi tähteä! OverclockPC Editors Choice Power Up! Editors Choice (9.5/10) Vertailun vuoksi Verkkokaupan myynti (alaosassa) Zalman CNPS9500LEDin ja Noctua NH-U12F välillä.
Aika vanhahan tuo jo on, saatko jostain ylijäämänä vai ostatko uutena? Jos uutena, kannattaa harkita jotain uudempaa mallia kuin tuo.
Pointtina olisi vain että saisin suht edullisesti tuollaisen propelin. ajattelin kokeilla että toimisiko näin kesällä paremmin kun freezer 7 pro. Lämmöt hipovat 50C idlenä jostain syystä, eikä auttamut vaikka laitoin jäähyn uudelleen kiinni. Lämmön nousu verrattuna talveen on 20C. Ehkä ostan kuitenkin Scythe Infinity jäähyn, niin pudottaa ainakin varmasti lämpöjä.
Itelläni on molemmat Scythe Infinity ja Noctua NH-U12F. Infinity pitää noin 5 astetta alempana lämpöjä kuin Noctua sigun 1.koneessa. Niinpä laitoin sit tuon noctuan tuohon sigun 2.koneeseen. Eli minä ainakin suosittelen Scythe Infinityä. Tosin Noctuassa helpompi kiinnitys/pois otto.